Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’in Zhuzhou şehrinde Delta varyantına karşı sokağa çıkma yasağı

Çin’in Zhuzhou şehrinde Delta varyantına karşı sokağa çıkma yasağı

Pazartesi, 2 Ağustos, 2021 - 14:30
Pekin’deki Chaoyang Hastanesi önünde koronavirüs testi için kuyruğa giren insanlar (AFP)

Çinli yetkililer aylardır yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını kontrol altına almaya çalışırken, Hunan eyaletindeki Zhuzhou şehrinde sokağa çıkma yasağı kararı alındı.


Ülkede, son 24 saatte 55’i yurt içi kaynaklı 98 yeni vaka tespit edilirken, son derece bulaşıcı olan Delta varyantı 20’den fazla şehirde yayılıyor.

Hunan eyaletindeki Zhuzhou’da şehir genelinde test ve aşı kampanyası başlatılırken, 1,2 milyondan fazla sakine önümüzdeki üç gün boyunca evlerinde kalmaları talimatı verildi.


Başkent Pekin de dahil olmak üzere büyük şehirlerdeki yerel yönetimler, şimdiye kadar milyonlarca sakini koronavirüs testlerine tabi tutarken, birçok yerleşim birimini kapattı ve enfekte kişilerin temas ettiği kişilere karantina uyguladı.


Pekin daha önce, virüs dünyada ilk kez 2019 sonlarında Wuhan’da ortaya çıktıktan sonra vaka sayısını neredeyse sıfıra indirme başarısıyla övünmüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya