Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, petrol tankeri saldırısı nedeniyle İran’ın Londra Büyükelçisi’ni çağırdı

İngiltere, petrol tankeri saldırısı nedeniyle İran’ın Londra Büyükelçisi’ni çağırdı

Pazartesi, 2 Ağustos, 2021 - 17:15
Londra’daki İran Büyükelçiliği (AP)

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, geçen hafta Umman açıklarında İsrail tarafından işletilen Mercer Street isimli petrol tankerine düzenlenen saldırı nedeniyle İran’ın Londra Büyükelçisi Muhsin Baharvand’ı bakanlığa çağırdı.

Bloomberg’e göre, İranlı Bakan Baharvand, İsrailli iş adamı Eyal Ofer’in sahibi olduğu İngiltere merkezli Zodiac Maritime Denizcilik şirketine ait Mercer Street petrol tankerinin maruz kaldığı saldırı konusunda İngiltere’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverly tarafından bakanlığa çağırıldı.

Cleverly konuya dair açıklamasında, “Bugün İran’ın Londra Büyükelçisi Muhsin Baharvand ile görüştüm ve İran’ı uluslararası barış ve güvenliği baltalamaya çalışan istikrarsızlaştırıcı eylemlerini derhal durdurmaya çağırdım” dedi.

İngiliz Bakan, İran’ın petrol tankerine yönelik saldırısının kabul edilemez olduğunu da dile getirdi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ise dün yaptığı açıklamada, petrol tankerine Umman açıklarında düzenlenen saldırının arkasında İran’ın olduğunu belirterek, İsrail’in buna nasıl yanıt vereceğini bildiğini vurguladı.

Diğer yandan, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, “Siyonist rejim İran’a karşı bu tür asılsız suçlamaları ilk kez yapmıyor. Bu rejim gittiği her yere şiddeti ve güvensizliği de beraberinde götürmüştür. Bu tür iddialar ve suçlamaları kınıyoruz” dedi.

Hatibzade, İran’ın yüksek çıkarları ve ulusal güvenliğini savunmaktan bir an bile tereddüt etmeyeceğini de ifade etti.

ABD, İsrail ve İngiltere, petrol tankerine düzenlenen saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu.


Editörün Seçimi

Multimedya