Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Moskova ve Washington arasındaki diplomat krizi sürüyor

Moskova ve Washington arasındaki diplomat krizi sürüyor

Salı, 3 Ağustos, 2021 - 13:00
Washington’daki Rusya Büyükelçiliği (Reuters)

ABD ve Rusya arasında elçilikte görevli diplomatlar hakkındaki kriz sürerken, bu durum ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir araya gelmesi ve gergin ilişkilerde istikrara yol açması beklenen ‘stratejik diyalogun’ başlamasına rağmen, bu hassas konuda ilerleme kaydedilmediğine işaret ediyor.

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov, The National Interest dergisine verdiği röportajda, büyükelçiliğin 3 Eylül’e kadar ABD’yi terk etmesi beklenen 24 Rus diplomatın listesini aldığını söyledi.

Rus diplomatların sınır dışı edilmesini kınadıklarını dile getiren Antonov, “Washington vize verme prosedürlerini aniden sıkılaştırdığı için neredeyse hepsi yenisini alamadan gidecek” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price ise, Antonov’un yorumlarını ‘yanlış’ olarak nitelendirerek, Rusların bu vizelerin üç yıl sonra sona ereceğini bildiklerini ve uzatmak için başvuruda bulunmada serbest olduklarını vurguladı.

ABD’nin bu adımı, Rusya’daki ABD bakanlık ofislerinde görevli 182 personeli, Rusya’nın ABD’nin Rus diplomatları sınır dışı etmesine misilleme olarak uygulamaya koyduğu yerel işe alım yasağı ile sınırlamasının ardından geldi.

Price konuya ilişkin açıklamasında ayrıca, “Rusya’nın eylemlerine uygun önlemleri alma hakkımızı saklı tuttuğumuzu söyleyeceğim. Rus hükümeti, bazı ortaklarımız ve müttefiklerimizin büyükelçiliklerine de benzer önlemler alacağını belirtti. Biz de buna şiddetle karşı çıkıyoruz ve diğer ülkelerle, diplomatik toplumun bundan etkilenen diğer üyeleriyle dayanışma içinde olacağız” diye konuştu. 


Editörün Seçimi

Multimedya