Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Başbakanı: Katar hibe fonunu dağıtmaya hazırız

Filistin Başbakanı: Katar hibe fonunu dağıtmaya hazırız

Salı, 3 Ağustos, 2021 - 10:15
Gazze'de geçtiğimiz Mayıs ayında ağır İsrail bombardımanına maruz kalan bir caddenin restorasyonu (AP)

Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye, hükümetinin Katar hibe parasını Sosyal Kalkınma Bakanlığı aracılığıyla dağıtmaya hazır olduğunu söyledi.

Dün haftalık kabine toplantısında konuşan Filistin Başbakanı, Katar heyetinden bakanlığa gönderilecek isim listesine göre hazırlıklara başladıklarını söyleyerek, Gazze Şeridi'ndeki yoksulların acılarının bir kısmının hafifletilmesine yardımcı olmak için kardeş Katar Devleti ile aralarındaki işbirliği ruhunu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

İştiyye açıklamasında, Katar hibe fonlarının Gazze’ye girişiyle ilgili uzun bir anlaşmazlığa değinmedi. İsrail, geçtiğimiz Mayıs ayında yaşanan ve 11 güren savaşın ardından Filistin Yönetimi ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla aktarılması şartıyla Katar’ın Gazze’ye fon sağlamasını durdurdu. Ancak Gazzeli yetkililer bunu reddetti. Daha sonra ise Filistin Yönetimi'ni Katar hibesinin Gazze'ye girişini engellemek ve karşılığında şartlar koymakla suçladı. Gazze'deki yetkililer, hareketin yeni mekanizmayı kabul edeceğini ima etti. Gazze'deki Filistin hükümeti Basın Bürosu Başkanı Selame Maruf geçtiğimiz hafta, Katar fonlarının getirilmesi konusunda anlaşma oluğunu söyledi.

Açıklamasında Şeyh Cerrah ve Silvan mahallerinde yaşanan zulme de değinen İştiyye, “Uluslararası toplum ve özellikle ABD, Yahudi yerleşimciler lehine Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerinde (Kudüs'ün doğusu) halkımızın maruz kaldığı zulüm, ırkçılık ve etnik temizlik politikasını sona erdirmek zorundadır” dedi. İşgal makamlarının,  işgal altındaki tüm topraklarda halka karşı uyguladığı politikalara atıfta bulunan Filistin Başbakanı, işgal yarısının uluslararası hukuka ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne aykırı politikalara kılıf oluşturmakla suçladı. Iştiyye, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna da dikkati çekerek, işgal makamlarının Filistin halkına karşı apartheid suçları işlediğini bildirdi.

Filistin Başbakanı, İsrail’in "Gaiplik Yasası" ve çeşitli yöntemlerle Filistinlilerin ev ve arsalarını ellerinden almaya çalıştığını yineleyerek, “İşgal rejimi Kudüs’teki bu prosedürlerine son vermelidir, çünkü böyle bir hakkı yok” dedi.

İsrail askerlerinin özellikle çocuklar olmak üzere sivilleri öldürme sıklığını arttırdığına dikkati çeken Iştiyye, bu tarz cinayetlerin hızlı hareket gerektiren savaş suçları olduğunu hatırlattı. Uluslararası insan hakları örgütlerini, zorlu gözaltı koşullarından musdarip mahkumların hayatlarını kurtarmak için hızlı hareket etmeye çağıra Iştiyyee, özellikle kadın, çocuk ve hastaların İsril hapishanelerinde idari mahkumların istismarını durdurmak adına 17 kişinin açıklık grevinde olduğunu bildirdi

Filistin Başbakanı, iç işleriyle ilgili olarak, Temel Kanun, uluslararası anlaşmalar ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde belirtilenler doğrultusunda düşünce ve ifade özgürlüğünün korunması gereğini yineleyerek, herkesin, kanun hükümlerine tabi olmak üzere, görüşünü yayımlama hakkına sahip olduğunu kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya