Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Kızılayı insan kaçakçılığına karşı zor durumda

Libya Kızılayı insan kaçakçılığına karşı zor durumda

Salı, 3 Ağustos, 2021 - 11:00
Libya Kızılayı, gönüllülere insani yardım çalışmaları alanında eğitim kursları veriyor (Libya Kızılayı)

Libya'da insan kaçakçısı çetelerin çok fazla faaliyet göstermesi Libya Kızılayı’na zarar veriyor. Ülkenin batı kıyılarında Libya Kızılay’ının gönüllü üyeleri zaman zaman koronavirüs salgının ülkede yarattığı zorluklar ve imkansızlıklara rağmen dalgaların kumlu sahillere savurduğu teknelerdeki onlarca cesedi çıkarıyor.

Libya Kızılayı Genel Sekreteri Mari el Dersi, batan yasadışı göçmen gemileriyle hızlı bir şekilde ilgilenmek konusu dahil fiziksel ve psikolojik olarak zorlu görevlerde çalışan 9 bin gönüllünün varlığından gurur duyduğunu belirterek, göçmenlere farkındalık ve tıbbi bakım sağlamanın yanı sıra, yolcularından canlıları kurtarmaya veya hayatını kaybedenlerin cesetlerini bulmaya çalıştıklarını bildirdi. Dersi, daha önceki dönemlerde hasta ziyareti, cesetlerin mezar ve savaşlarda yaralananların bakımıyla ilgilendiklerini de söyledi.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Dersi, yaz aylarında dalgalar tarafından kıyıyı atılarak boğulanların sayısında artış yaşandığı için yerel yetkililerle harekete geçtiklerini belirterek, eğitim alan dernek üyelerinin daha çok Bingazi, Derna, Zawiya, Zuwara ve Sabratha gibi kaçakçılığın yoğun olduğu yerlerde bulunduğunu kaydetti. Dersi, Afrika komşu ülkelerinden aileleriyle gelen göçmenlerin cesetlerinin bulunduğunu ve defnedildiğini aktardı.

Yetkili, cesedin kendisi adına tahsis edilmiş özel bir çantaya konularak otopsi raporu için en yakın devlet hastanesinin adli tıp bölümüne gönderildiğini,  özellikle kimliği belirsiz cesetler veya ailelerinin cesetleri almak için Libya’ya gelmesinde zorluk yaşayanlar için büyükelçiliklerle koordineli halinde çalışarak defin işlemlerini hallettiğini ifade etti.

Dersi açıklamasında, “Cumhuriyet Savcılığının onayından sonra, gayrimüslimleri başkentte bulunan büyükelçilik binalarına veya Libya'nın herhangi bir kentindeki konsolosluklarına naklettiğimiz bu cesetlerin yasal olarak defnedilmesini üyelerimiz yürütüyor. Onlarla koordineli olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Cenazelerin ülkelerine iade edilmesi mümkün değilse de defin işlemine tabi tutuyoruz” şeklinde konuştu.

Kıyıya yakın şehirlerde günde 20 ila 30 ceset bulmanın mümkün olduğunu söyleyen yetkili, gönüllülerin gerekli çanta, eldiven ve koruma araçlarının tükendiğini belirterek birkaç dernek üyesinin gözlatı merkezlerindeki göçmenlerin sağlık durumunu takip ettiği sırada koronavirüse yakalandığını aktardı.

Libya Kızılay’ı verilerine göre, dernek üyeleri yılbaşından bu yana 200’ü aşkın ceset çıkardı.

Derne’deki Kızılay Şubesi’nin eğitim direktörü İbrahim el Tacuri, “İlk başta korktum ve kafam karıştı, ancak çabuk adapte oldum. Bugüne kadar, 22 yılı aşkın gönüllülükle, çoğu silahlı çatışma kurbanı olan binden fazla ceset ve Afrika uyruklu birkaç yasadışı göçmen kurtardım” dedi.

Tacuri Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bu insanların ölümünden duyduğumuz üzüntüye rağmen, cesetlerin birikmesi ve bazılarının çürümesi bizi çalışmaya ve onları cenaze ile onurlandırmak için acele etmeye itiyor” diyerek sahillerdeki ceset sayısının Libya’nın silahlı çatışmalarla meşgul olduğu dönemlerle bağlantılı olduğuna dikkati çekti.

Eğitim gönüllülerinde Muhammed Abdullah (35) ise, “Konuyla ilgili tüm sıkıntı ve tehlikelere rağmen, göç mağdurlarının cesetlerini gömerek onurlandırmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Ancak 2017 yılının bir yaz gününde 74 cenazeyi kaldırdığımız gibi çok sayıda ceset birikmesi bizleri derinden üzüyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya