Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NATO, Umman açıklarında petrol tankerine yapılan saldırıyı kınadı

NATO, Umman açıklarında petrol tankerine yapılan saldırıyı kınadı

Salı, 3 Ağustos, 2021 - 14:45
NATO liderlerinin Brüksel'deki önceki zirvesi sırasında NATO üye ülkelerinin bayrakları (AP)

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) bugün yaptığı açıklamada, Umman kıyılarında Mercer Street isimli petrol tankerine yapılan saldırıyı kınadı. 

NATO yaptığı açıklamada, "İngiltere, ABD ve Romanya, İran'ın bu olaydan büyük ölçüde sorumlu olduğu sonucuna varmışlardır" ifadelerini kullandı. 

Örgüt, "Müttefikler, İran'ın istikrarsızlaştırıcı davranışından endişe duymaya devam ediyor ve İran'ı uluslararası yükümlülüklerine uymaya çağırıyor" diyerek, seyrüsefer özgürlüğünün tüm NATO müttefikleri için önemli olduğunu kaydetti.

Petrol tankeri Mercer Street, geçtiğimiz Perşembe günü Umman Denizi’nde saldırıya uğradı ve İsrail saldırıyla ilgili İran’ı suçladı.

İsrailli milyarder Eyal Ofer’in sahibi olduğu Londra merkezli Zodiac Maritime şirketine ait petrol tankerine düzenlenen saldırıda Romanyalı ve İngiliz iki mürettebatın öldüğü duyuruldu.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, olayın ardından ‘seyrüsefer özgürlüğünü baltalayan İran terörizmine’ karşı uluslararası eylem çağrısında bulundu.

Lapid Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Washington, Londra ve Birleşmiş Milletler’deki diplomatik misyonlara, hükümet muhatapları ve ilgili delegasyonlarla New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde çalışma talimatı verdim. İran sadece İsrail’in sorunu değil, herkese zarar veren bir terör, yıkım ve istikrarsızlık kaynağıdır. Seyrüsefer özgürlüğünü de baltalayan İran terörü karşısında sessiz kalmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Analistler, petrol tankerine yapılan saldırıyı, İsrail ve İran arasında sürmekte olan ‘gölge savaşının’ bir göstergesi olarak gördü.


Editörün Seçimi

Multimedya