Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afganistan’da Taliban tarafından kuşatılan Leşkergah’ta 40 sivil öldü

Afganistan’da Taliban tarafından kuşatılan Leşkergah’ta 40 sivil öldü

Salı, 3 Ağustos, 2021 - 15:30
Afgan güvenlik güçleri, Taliban ile çatışmalar sırasında Leşkergah’ta bir sokakta (AP)

Birleşmiş Milletler (BM), Afgan güçleri ve günlerdir Helmand eyaletinin başkenti Leşkergah’ın kontrolünü ele geçirmeye çalışan Taliban unsurları arasındaki çatışmalar sonucu son 24 saat içinde en az 40 sivilin öldüğünü ve 100’den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

Afganistan’daki BM Yardım Misyonu (UNAMA), Leşkergah’taki sivillerin karşı karşıya olduğu çıkmazla ilgili ciddi endişesini ifade ederek, yerleşim birimlerindeki çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulundu.

UNAMA, Taliban’ın kara harekatı ve Afgan ordusunun hava saldırılarının en fazla zararı sivillere verdiğine dikkat çekerek, sağlık tesislerine ve sivillerin evlerine ayrım gözetmeyen ateş etme ve hasar verme konusundaki derin endişeleri belirtti.

Afgan ordusu, dün Taliban unsurlarını şehirden çıkarmayı amaçlayan operasyona başlamadan önce şehir sakinlerini evlerini terk etmeye çağırdı.

Afgan yetkililere göre, Salı günü kontrolü ele geçiren Taliban unsurları tarafından kuşatılan Leşkergah şehri günlerdir şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Save The Children örgütü ise, ülke çapındaki savaşların Haziran ayının başından bu yana yaklaşık 80 bin çocuğu yerinden ettiğini ve çatışmalarda çok sayıda okul ve sağlık tesisinin hasar gördüğünü bildirdi.

Afganistan’da şiddet seviyesi, ABD ordusunun 20 yılın ardından bölgeden çekilmeye başlamasının ardından Taliban’ın ülkenin büyük bölümünde operasyonlar başlatmasıyla Mayıs ayının başından bu yana arttı. 


Editörün Seçimi

Multimedya