Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün Kralı Irak’ın birliğini korumanın önemini vurguladı

Ürdün Kralı Irak’ın birliğini korumanın önemini vurguladı

Salı, 3 Ağustos, 2021 - 16:15
Ürdün Kralı 2. Abdullah dün (Pazartesi) Irak Meclis Başkanı el-Halbusi’yi kabul etti. (AFP)

Ürdün Kralı 2. Abdullah, ülkesinin, birliğini koruma, güvenlik ve istikrarını artırma ve terörle mücadele çabalarını destekleme noktasında Irak’a ve halkına olan tam desteğini vurguladı.

Ürdün Kralı dün (Pazartesi) Amman’da Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ile yaptığı görüşmede, yakın zamanda yapılan üçlü Bağdat zirvesinin sonuçlarını ve bunları ele almanın yollarını görüştü.

Ürdün Meclis Başkanı Abdulmunim el-Avdet ve Iraklı mevkidaşı Muhammed el-Halbusi, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi’yi bir araya getiren üçlü zirvenin sonuçlarını geliştirmenin önemini vurguladı. Ayrıca liderler, her alanda işbirliği ve koordinasyon yollarını güçlendirmenin yanı sıra, üç kardeş ülke arasında stratejik entegrasyon sağlamaya yönelik çabaları geliştirmenin önemine de değindi.

El-Avdet, Ürdün Temsilciler Meclisi’nde dün (Pazartesi) yapılan resmi görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlam olduğunu belirtti. Ayrıca iki ülke halklarının çıkarlarına hizmet etme noktasında hukuk alanında işbirliğini güçlendirmenin ve pozisyonları koordine etmenin önemine vurgu yaptı.

Meclis Başkanı, Ürdün, Irak, Mısır üçlü zirvesinin, ülkelerin güvenliğini ve istikrarını garanti eden güvenlik ve işbirliği teorisine göre yeni bir ortak işbirliği aşamasını tesis ettiğine, halkların isteklerini gerçekleştirecek ortak yatırım projelerinin yol haritasını çizdiğine ve bölgedeki krizlere ve tehditlere karşı koyma noktasındaki yetenekleri geliştirdiğine işaret etti.

Öte yandan Irak Meclis Başkanı, ülkesinin, Irak’ın güvenliğini artırma, ulusal egemenliği dayatma ve içişlerine müdahaleyi engellemeye devam ettiğini vurguladı. El-Halbusi konuşmasında, başta Filistin meselesi olmak üzere, iki kardeş halkın çıkarları ve Arap-İslam uluslarının sorunları noktasında parlamenter işbirliğini geliştirmenin önemine işaret etti.


Editörün Seçimi

Multimedya