Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hariri, Beyrut Limanı patlamasıyla ilgili şeffaf bir uluslararası soruşturma çağrısında bulundu

Hariri, Beyrut Limanı patlamasıyla ilgili şeffaf bir uluslararası soruşturma çağrısında bulundu

Salı, 3 Ağustos, 2021 - 17:30
Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri (DPA)

Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri, Beyrut Limanı’nda geçtiğimiz yıl yaşanan patlamaya ilişkin şeffaf bir uluslararası soruşturma çağrısında bulunarak, adaletin siyasi düellolardan ve siyasi yatırımlardan kurtarılması çağrısında bulundu.

Hariri, bugün Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre konuya dair şu ifadeleri kullandı;

“4 Ağustos 2020’deki patlamadan bir yıl sonra, devletin siyasi, adli, idari ve askeri kurumlardaki kayıp, inkar, ihmal durumunda kara bir leke var. Beyrut’u, halkını ve mahallelerini harap eden patlama, bundan etkilenen vatandaşların üzüntülerine karşı siyasi yatırım yapılacak bir platform değildir. Bu, seçim kampanyaları başlatmak ve Lübnan kamuoyuna rüşvet verme değil, adaleti siyasi düellolardan ve medya muhakemelerinden kurtarma günüdür.”

Yargı Konseyi’ne havale edilen suçların çoğunun siyasi olarak görmezden gelindiğini öne süren Hariri, “Limanda işlenen suç, Lübnan tarihindeki suçların anasıdır. Adaletsizliği tüm Lübnanlılar ve burada hayatını kaybeden kurbanların aileleri yaşıyor. Şeffaf bir uluslararası soruşturma açılmadan ya da en tepeden aşağıya kadar herkesin dokunulmazlığını ortadan kaldırmak için bazı anayasa maddelerinin askıya alınması olmadan hiçbir gerçek ortaya çıkmayacak” ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.

2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak etmesi nedeniyle yaşanan patlamada, 200’den fazla kişi öldü, 6 binden fazla kişi yaralandı ve 300 bin kişi evsiz kaldı. Patlamada ayrıca 226 okul, 20 eğitim merkezi ve 32 üniversite kampüsü yerle bir olurken, soruşturmalar bugüne kadar patlamanın nasıl meydana geldiğini ortaya çıkaramadı.


Editörün Seçimi

Multimedya