Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Tunus’un güvenlik ve istikrarına verdiği desteği yineledi

Suudi Arabistan, Tunus’un güvenlik ve istikrarına verdiği desteği yineledi

Çarşamba, 4 Ağustos, 2021 - 10:00
Kral Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına video konferans aracılığıyla başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın Tunus’un güvenliği ve istikrarına verdiği desteği yineleyerek, Tunus liderliğinin ülkedeki durumun üstesinden geleceğine, halkın refah ve onurlu bir yaşam beklentilerini karşılayabileceğine olan güvenini bir kez daha ifade etti.

Toplantıda, uluslararası topluma mevcut koşullarda Tunus’un yanında olma ve ülkenin sağlık ve ekonomi alanlarında yaşadığı zorluklarla mücadele etmesine yardımcı olma çağrısında bulunuldu.

Kral Selman, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye, Hac ve umre ibadetlerinde tüm Müslümanlara en üst düzeyde hizmet verme şerefine nail oldukları için Yüce Allah’a hamd etti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sırasında hiçbir vaka tespit edilmeden veya herhangi bir sağlık sorunu yaşanmadan gerçekleştirilen Hac ibadetini başarılı bir şekilde organize ettikleri için yerel yetkililer tebrik edildi.

Kral Selman, Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz günlerde bir dizi kardeş ve dost ülke ile ortak çıkarlarına hizmet edecek şekilde ilişkileri güçlendirme, barış ve güvenliği korumak için bölgesel ve uluslararası gelişmeler konusundaki koordinasyonu artırma amacıyla gerçekleştirdiği temaslar, toplantılar ve istişareler hakkında Bakanlar Kurulu’na bilgi verdi.

Toplantıda Arap, bölgesel ve uluslararası arenadaki gelişmelere ilişkin bir dizi rapor gözden geçirildi.

Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Dr. Hamad Al Şeyh’in İngiltere’de düzenlenen ‘Eğitim için Küresel Ortaklık 2021-2025’ isimli küresel Eğitim Zirvesi’nde Veliaht Prens Muhammed bin Selman adına yaptığı konuşmaya atıfta bulunularak, Suudi Arabistan’ın tüm dünya halkları için kalkınma, refah ve barışı sağlayacak her şeye katkıda bulunan ülkelerin ön saflarında olmaya devam edeceği bir kez daha ifade edildi.

Bakanlar Kurulu ayrıca, Özbekistan’da düzenlenen Orta ve Güney Asya Uluslararası Konferansı’nda Suudi Arabistan’ın salgınla mücadele etmek, kalkınma ve büyümeye elverişli bir ortamı teşvik etmek, ticari ortaklıkları artırmak için uluslararası kuruluşlardaki ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam ettiğine ilişkin açıklamasını da ele aldı.

Bakanlar, Suudi Arabistan’ın salgının etkisini hafifletmeye yardımcı olmak için bazı Arap ve İslam ülkesine yaptığı yardımın altını çizerek, bu yardımın Riyad’ın salgından ağır şekilde etkilenen ülkelere yönelik insani rolünün bir uzantısı olduğuna vurgu yapıldı.

Bakanlar, İran destekli Husi milislerin Suudi Arabistan’daki sivil nesneleri ve yerleşim birimlerini balistik füzeler ve silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) hedef almaya ve Kızıldeniz’deki denizcilik hatları ile küresel ticareti tehdit etmeye devam eden girişimlerini bir kez daha kınadı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan hava savunmasının bu girişimleri engellemedeki etkinliğini ve Arap Koalisyonu’nun seyrüsefer özgürlüğünü ve Babu’l Mendeb Boğazı’ndan geçen gemilerin güvenliğini güvence altına almaya olan katkısını övdü.

Salgınla ilgili yerel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı toplantıda, Suudi Arabistan’ın salgının hayatın her alanında yarattığı olumsuz etkileri azaltma yönündeki başarısının altı çizildi.

Bununla birlikte Suudi Arabistan’ın vatandaşlar ve ülkede yaşayanlara 27 milyon dozdan fazla aşı yaparak, aşı uygulama oranında en iyi ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya