Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün Kralı, Suudi Arabistan’ın ‘fitne davasında’ ülkesine verdiği desteği takdir etti

Ürdün Kralı, Suudi Arabistan’ın ‘fitne davasında’ ülkesine verdiği desteği takdir etti

Çarşamba, 4 Ağustos, 2021 - 10:15
Ürdün Kralı 2. Abdullah dün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan’ı kabul etti (Petra)

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün Amman’ı ziyaret eden Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı  Prens Faysal bin Ferhan aracılığıyla Ürdün Kralı 2. Abdullah’a bir mesaj gönderdi. Ürdün Kralı, ‘fitne konusu’ da dahil olmak üzere Suudi Arabistan'ın ülkesini destekleyen tutumuna övgüde bulundu.

Ürdün haber ajansına göre, Kral 2. Abdullah, Faysal bin Ferhan'ı başkent Amman'daki El-Hüseyniye Sarayı'nda kabul etti. Prens Faysal, Ürdün Kralı’na Selman bin Abdulaziz'in iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini konu alan sözlü mesajını iletti.

Görüşme sırasında, Ürdün Kralı "fitne" davası dahil ülkesinin çeşitli zorluklarla yüzleşmesinde Riyad'ın gösterdiği destekleyici tutumdan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Suudi Arabistan’ın tutumunun ve açık destek mesajlarının ülke yöneticilerinin Ürdün'e yönelik daimi destekleyici siyasetini yansıttığını belirtti.

Ürdün ve Suudi Arabistan'ın güvenliğinin bir olduğunu, iki ülkenin de tüm zorluklarla mücadelede aynı safta yer aldığını vurgulayan 2. Abdullah,  iki ülke arasındaki ilişkisinin sağlam olduğunu, şüphe ve söylentilerle sarsılmayacağını ifade etti.

SPA’nın haberine göre,  görüşme sırasında Suudi Bakan Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Ürdün Kralı’na sözlü mesajını iletti.

Prens Faysal,  görüşme sırasında 2. Abdullah'a Suudi Arabistan Kralı'nın "tarihi kardeşlik ilişkilerine ve iş birliğini geliştirme yollarına" verdiği önemi teyit ederken, iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve Arap meselelerine hizmet edecek şekilde koordinasyon ve istişarelerin sürdürülmesini vurguladı.

Görüşmede ayrıca, iki kardeş ülke arasındaki ticaret alışverişini artırmanın yanı sıra özellikle teknoloji, inovasyon ve yenilenebilir enerji alanlarında birçok umut verici fırsat sunan Suudi Arabistan 2030 Vizyonu ışığında karşılıklı yatırımları destekleme fırsatları ele alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya