Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump, Biden’ın Afganistan’dan ‘başarısız bir şekilde’ çekilmesini eleştirdi: ‘Onurla çıkabilirdik’

Trump, Biden’ın Afganistan’dan ‘başarısız bir şekilde’ çekilmesini eleştirdi: ‘Onurla çıkabilirdik’

Pazar, 22 Ağustos, 2021 - 12:30
ABD eski Başkanı Donald Trump (AFP)

ABD eski Başkanı Donald Trump, Başkan Joe Biden’ın ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilmesini ele alış biçimini eleştirerek, bunu ABD’nin tarihinde karşılaştığı ‘dış politikadaki en büyük aşağılama’ olarak nitelendirdi.

Cumhuriyetçi Trump, ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı kendi yönetimi tarafından müzakere edilmiş olmasına rağmen, Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından defalarca Demokrat Biden’ı suçladı.

Trump, Alabama eyaletindeki Cullman’da düzenlenen bir mitingde yaptığı konuşmada, “Biden’ın Afganistan’dan başarısız bir şekilde çekilmesi, bir ülke başkanının belki de şimdiye kadarki en büyük beceriksizliğinin en şaşırtıcı göstergesidir” dedi.

Biden yönetimini, kendisinin ortaya koyduğu planı takip etmemekle suçlayan Trump, birlikler geri çekilirken ABD teçhizatının geride bırakılmasından yakınarak, “Bu bir geri çekilme değil. Bu tam bir teslimiyetti” diye konuştu.

Müzakere edilen Taliban’ın kendisine saygı duyduğunu söyleyen Trump, halen görevde olsaydı Afganistan’ın hızlı bir şekilde ele geçirilmeyeceğini öne sürerek, “Onurla çıkabilirdik. Ülkeden onurla çıkmalıydık. Ancak tam tersi oldu” ifadelerini kullandı.

Biden ise Afgan ordusunu Taliban’a karşı savaşmayı reddettiği için eleştirerek, devrilen Afgan hükümetini kınadı. Bununla birlikte, Trump’tan kötü bir ‘geri çekilme anlaşmasını’ miras aldığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya