Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir, Fas ile diplomatik ilişkileri kesti

Cezayir, Fas ile diplomatik ilişkileri kesti

Çarşamba, 25 Ağustos, 2021 - 09:15
Cezayir Dışişleri Bakanı Ramdane Lamamra (AFP)

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramdane Lamamra, ‘düşmanca eylemleri’ nedeniyle Fas ile diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyurdu.

Lamamra konuya ilişkin dün akşam düzenlediği basın toplantısında, “Cezayir, Fas Krallığı ile bugünden başlayarak diplomatik ilişkileri kesmeye karar verdi. Tarih, Fas’ın Cezayir’e yönelik kötü ve düşmanca tavırlarını kanıtlamıştır” dedi.

Lamamra, bu sözleri ile 1963 savaşından başlayarak, Fas’ın İsrailli bir şirketin yaptığı Pegasus casusluk programını kullanarak Cezayirli yetkilileri takip etmesine kadar atıfta bulundu.

Fas liderlerini art arda gelen krizlerden sorumlu tutan Lamamra, Faslıların bu davranışının bölgede entegrasyon yerine çatışma ve yüzleşmeye yol açtığını vurguladı.

Cezayir, ülkenin kuzeyini kasıp kavuran büyük yangınlardan da Fas’ı sorumlu tutmuştu.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun başkanlığındaki Güvenlik Konseyi de, batı sınırlarındaki güvenlik önlemlerini artırmaya karar verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya