Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Cumhurbaşkanı Said’in politikalarını eleştiren vekilin tahliye talebi reddedildi

Tunus Cumhurbaşkanı Said’in politikalarını eleştiren vekilin tahliye talebi reddedildi

Çarşamba, 1 Eylül, 2021 - 11:30
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said / Fotoğraf: AFP

Tunus’un Manouba şehrindeki Asliye Mahkemesi, geçtiğimiz hafta bağımsız milletvekili Yasin el-Ayari’nin şartlı serbest bırakılması talebini reddetti.

25 Temmuz tarihinde Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından açılanan istisnai tedbirlere itiraz eden en önemli partiyi temsil eden Emel ve Eylem Hareketi’nin lideri Ayari, sosyal medyada meclisin askıya alınması ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili yaptığı paylaşımlar nedeniyle Askeri Usul ve Ceza Kanunu’na göre askeri savcılık tarafından açılan davalar dahil yedi davayla karşı karşıya kaldı. Ayari, Said’in Hişam el Meşişi hükümetini görevden alma kararlarını da eleştirmişti.

Manouba Hapishanesi’nde olan Yasin el Ayari’nin avukatı Malik bin Omar açıklamasında, Tunus yargısının, milletvekili hakkındaki sosyal medyada dolandırıcılık suçlamasıyla yapılan iki şikâyeti değerlendirdiğini söyledi.

Askeri yargı, kararının uygulanması için 30 Temmuz’da Ayari’yi sivil bir cezaevine göndererek, bu kararın 6 Aralık 2018’de Askeri Temyiz Mahkemesi tarafından milletvekiline aleyhine verilen bir kararının uygulanması çerçevesinde alındığını beyan etti. Tunus askeri yargısı, ordunun itibarını zedeleme suçlamasıyla  Ayari’ye iki ay hapis cezası verdi.

Bu bağlamda Anayasa Hukuku Profesörü Muhammed el Sagir el Zekravi bir sonraki siyasi aşamanın özelliklerine değinerek, yaklaşık altı ay sürecek olan geçiş döneminde Cumhurbaşkanı'nın geçici makam teşkilatının kurulmasını hızlandırmak için çalışacağını ve siyasi sistemin mahiyetini bu teşkilâtın belirleyeceğini vurguladı. Said’in bir Başbakan veya hükümet başkanı atayacağını söyleyen Zekravi, Nahda Hareketi’nin lideri Raşid Gannuşi’nin başkanlık ettiği meclisin Cumhurbaşkanlığı sorumluluğunda olacağını ve muhtemelen Haziran 2022’de yapılması beklenen erken seçimler onaylanana kadar Gannuşi’nin göreve dönmeyeceğini aktardı.

Profesör açıklamasında, Tunus’un iki ayı geçmeyen bir süre içinde ülke için yeni bir anayasa taslağının hazırlanmasını ve kamu işlerinin yönetilebilmesi adına dört ay sonra anayasa üzerinde bir referandum beklendiğini söyledi.

Tunuslu siyasi analist Ziyad Krishan, Said tarafından bir başbakan atamamanın temel amacının devlet başkanının yürütme yetkisindeki eylem ve siyasi görünüm aşamasını boşaltmak olduğunu söyledi. Krishan açıklamasında, Cumhurbaşkanının Tunus halkına hitap etmek için kullandığı resepsiyonlarla mevcut politikasının özüne odaklanarak, tüm devlet aygıtının tek denetleyicisi olarak görünmeye hevesli olduğunu belirterek, devlete yönelik genel tehlikenin yolsuzlukla bağlantılı parti sisteminin yanı sıra devletin en önemli kurumları olan meclis ve hükümetten kaynaklandığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya