Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Koalisyonu: Husilerin Suudi Arabistan'a gönderdiği 4 SİHA imha edildi

Arap Koalisyonu: Husilerin Suudi Arabistan'a gönderdiği 4 SİHA imha edildi

Perşembe, 2 Eylül, 2021 - 09:00
Arap Koalisyonu sözcüsü Albay Turki el-Maliki (Şarku'l Avsat)

Yemen'de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu güçleri, İran destekli darbeci Husilerin Suudi Arabistan'a gönderdiği bomba yüklü 4 silahlı insansız hava aracının (SİHA) imha edildiğini duyurdu.

Açıklamada, koalisyon güçlerinin, saldırı girişimleri karşısında sivillerin korunması için gerekli önlemleri aldığı ve uyguladığı ifade edildi.

Arap Koalisyonu, "Sivilleri ve sivil nesneleri düşmanca saldırılardan korumak için operasyonel önlemler alıyor ve uyguluyoruz” dedi.

Öte yandan Salı günü Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri, terörist Husi milisler tarafından Abha Uluslararası Havaalanı’na doğru gönderilen ikinci silahlı insansız hava aracını (SİHA) imha etti.

Koalisyon, Abha Havaalanı’na yönelik saldırı girişimi sonucu etrafa saçılan şarapnellerle 8 kişinin yaralandığını ve bir sivil uçağın hasar gördüğünü belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Dr. Yusuf el-Useymin, terörist Husi milislerin Abha Uluslararası Havaalanı’nı SİHA ile hedef alma girişimini kınadı.

Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından saldırıya ilişkin yapılan açıklamada ise “Sivil ve hayati tesisleri hedef almak, tüm uluslararası normlara ve yasalara aykırı bir sabotaj eylemidir” denildi.

Bakanlık, Doha’nın sebebi her ne olursa olsun şiddet, suç ve sabotaj eylemlerini reddeden sağlam tutumunu yineledi. 


Editörün Seçimi

Multimedya