Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Koalisyonu: Husiler tarafından düzenlenen saldırıyı engelledi

Arap Koalisyonu: Husiler tarafından düzenlenen saldırıyı engelledi

Perşembe, 2 Eylül, 2021 - 11:15
Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki (Şarku’l Avsat)

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, İran destekli Husi milislerce  Suudi Arabistan'a gönderilen dört silahlı insansız hava aracının (SİHA) Yemen hava sahasında imha edildiğini bildirdi.

Koalisyon, sivilleri hedef alan girişimler yoluyla Husilerin düşmanca saldırılarını kınarken, sivilleri düşmanca saldırı girişimlerinden korumak için uluslararası insancıl hukuka uygun operasyonel önlemler alındığı bildirildi.

Koalisyon önceki gün Abha Uluslararası Havaalanı’na doğru gönderilen ikinci silahlı insansız hava aracını (SİHA) imha etti. Abha Havaalanı’na yönelik saldırı girişimi sonucu etrafa saçılan şarapnellerle 8 kişinin yaralandığını ve bir sivil uçağın hasar gördüğünü belirtti.

Arap Koalisyonu, Abha Havaalanı’nda sivil yolcuları hedef almaya çalışan saldırı bilgisinin istihbarat izlemesinin ardından geldiğini kaydetti.

Yemen krizini çözmek için siyasi çözüm ve uluslararası desteğe vurgu yapan Koalisyon, Husilerce düzenlenen saldırılara müsamaha gösterilmeyeceğini, bu saldırılardan kaynaklı her türlü can kaybının ‘ağır ve acı verici’ olarak yanıt bulacağını aktardı.

Husi milisleri, ateşkes ve Stockholm Anlaşması uyarınca Sana Havaalanı ve Hudeyde limanının açılmasını öneren Suudi girişimine uymayı reddetmeye devam ederken, Yemen hükümeti Husileri siyasi kararlarını vermemekle suçluyor.

Husi milisler Marib’de gerilimi tırmandırma konusunda yedi aydır başarısız oluyor. Analistler ise, Husilerin Suudi Arabistan’ın sivil bölgelerine SİHA ve balistik füze ile düzenlediği saldırı girişimlerini, Marib’te maruz kaldıkları büyük kayıplara yanıt verme olarak düşünüyor.

Birkaç gün önce Yemen yerel basınında çıkan haberlerde, Yemen hükümetinin milis saflarında İranlı uzmanların öldürüldüğünü açıklamasından günler sonra Husi lideri Abdumelik el Husi’nin yakın bir arkadaşının Marib’teki  savaşta öldürüldüğü iddia edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya