Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

G7 ülkelerinden Tunus Cumhurbaşkanı Said'e en kısa zamanda Başbakan tayin etme çağrısı

G7 ülkelerinden Tunus Cumhurbaşkanı Said'e en kısa zamanda Başbakan tayin etme çağrısı

Salı, 7 Eylül, 2021 - 09:30
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said (Şarku’l Avsat)

Tunus'taki G7 ülkeleri büyükelçileri, dün (Pazartesi), en kısa zamanda bir başbakan atanması ve cumhurbaşkanı tarafından 25 Temmuz'dan bu yana askıya alınan parlamentonun çalışmalarına yeniden devam etmesinin acil bir ihtiyaç olduğunu vurguladılar.

AFP’nin aktardığına göre, büyükelçilikler tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, “Seçilmiş parlamentonun önemli rol oynadığı anayasal sisteme en kısa zamanda dönüş çağrısında bulunuyoruz. Yeni bir başbakan atanmasına acil ihtiyaç var. Yeni başbakanın Tunus'un karşı karşıya olduğu mevcut krizleri aşabilecek yeterlilikte bir hükümet kurması gerekiyor. Bu adım, anayasa ve seçim reformları konusunda kapsamlı bir diyaloğun önünü açacaktır” ifadeleri kullanıldı.

G7 ülkelerinin büyükelçileri, söz konusu süreç şekillenirken tüm Tunusluların medeni, siyasi, sosyal ve ekonomik hakları ile hukukun üstünlüğüne saygı duyulması çağrısında bulundu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Kays Said’i hızlı bir şekilde halkın ihtiyaçlarına cevap verecek net bir vizyon belirlemeye davet ettiler.

2019 sonlarında cumhurbaşkanı seçilen hukuk profesörü Said, ‘ülkenin güvenlik ve istikrarını tehdit eden bir tehlike’ halinde kendisine tedbir alma yetkisi veren anayasa maddesini uygulamaya koyduğunu duyurmuştu. Bunun üzerine ilk olarak başbakanı görevden almış ve parlamentoyu 30 gün süreyle askıya almıştı.  25 Ağustos'ta ise parlamentonun askıya alınmasının ikinci bir emre kadar uzatıldığını duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya