Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir: Terör örgütü Kabiliye üyesi 27 kişi gözaltına alındı

Cezayir: Terör örgütü Kabiliye üyesi 27 kişi gözaltına alındı

Salı, 7 Eylül, 2021 - 09:45
Cezayir polisi (Reuters arşiv)

Cezayir’de yetkililerin terör örgütü olarak sınıflandırdığı Kabiliye Bağımsızlık Hareketi (MAK) üyesi 27 kişi gözaltına alındı.

AFP’nin haberine göre Cezayir Milli Güvenlik Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Milli güvenlik teşkilatları son 48 saatte kamu düzeninin ve milli birliğin bozulmasına, izinsiz gösterilerin yapılmasına neden olan 27 MAK üyesini gözaltına aldı” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklamada Çarşamba ve Cumartesi günleri arasında ülkenin kuzeydoğusundaki Herrata’da tutuklu aktivistler için düzenlenen bir mitingin yasaklanmasından sonra polis ve göstericiler arasındaki çatışmalarda 25 kişi, Herrata’ya 60 kilometre uzaklıktaki Beni Versilan bölgesinde ise iki kişi gözaltına alındığı belirtildi.

Polis, gözaltına alınan kişilerin evlerinde askeri üniforma, bıçak, MAK mührü ve pankartlar buldu.

Açıklamada, gözaltına alınan kişilerin yurtdışındaki bazı kişilerin talimatı ile Cezayir’de terör faaliyetlerinde bulunmaya, örgütün tüm birimlerini harekete geçirmeye çalıştıkları belirtildi. Polis ve MAK mensupları arasında çıkan çatışmalarda bazı güvenlik görevlileri çıkan arbede sonucunda yaralandı.

Cezayir İnsan Haklarını Savunma Birliği, Herrata’da 20, Beni Versilan bölgesinde 2 kişinin gözaltına alındığını açıklayarak gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılmalarını istedi.

Cezayir hükümeti, 2001 yılındaki Berberi Baharı’ndan sonra kurulan Paris merkezli MAK’ı 18 Mayıs’ta yasadışı terör örgütü olarak sınıflandırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya