Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus 2,5 milyon vatandaşını aşıladı

Tunus 2,5 milyon vatandaşını aşıladı

Salı, 7 Eylül, 2021 - 09:15
Tunus’ta aşı yaptıran gençler (AFP)

Tunus Sağlık Bakanlığı işlerini yürütmekle görevli Moez Murabıt, yoğun aşılama kampanyasının dördüncü gününde Kovid-19 aşı merkezlerini ziyaret ettiği sırada, ülkesinin koronavirüse karşı yaklaşık 2,5 milyon kişiyi aşılamadaki başarısını açıkladı.

Bu rakam, Sağlık Bakanlığı tarafından Ekim ayı sonuna kadar 5 milyon Tunusluyu aşılamak için ilk hedefinin yaklaşık yüzde 50’sini temsil ediyor.

Bu kapsamda yoğun aşılamanın başarısına katılan medikal, paramedikal ve çeşitli katılımcılar, 4 Eylül Cumartesi günü aşı olmaya davet edilen toplam 494 bin 472 kişiden 335 bin 69 kişiye aşı yapabildi. Ülkenin farklı bölgelerinde 347 aşı merkezi tahsis edildi.

Sağlık Bakanlığı 40 yaş ve üzeri kişilere aşılarını yaptırmaları için çağrıda bulundu.

Tunus Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 vaka ve can kayıplarına ilişkin güncel açıklamasında 2 Eylül tarihinde son 24 saatte 16 yeni can kaybının kaydedildiğini böylece salgının başlangıcından bu yana kaydedilen toplam can kaybının 23 bin 817’ye ulaştığını açıkladı.

Bunun yanı sıra aynı gün içerisinde doğrulanan vaka sayısı 2 bin 209 olarak kaydedildi. Ülkede kaydedilen toplam vaka sayısı 674 bin 47’ye yükseldi.

Ülkedeki iyileşen vaka sayısının 636 bin 597’ye yükselmesi ile iyileşme oranı yüzde 94’e ulaştı.

Tunus'taki sağlık uzmanları, ilk etapta salgını aşılama yoluyla ele almaya devam edilmesi gerektiğini belirtse de, Kovid-19 salgını kapsamında alınan sağlık protokollerine uyulması ve Tunus nüfusunun en az yüzde 70’inin aşılanmasıyla sürü bağışıklığının sağlanabileceğini açıkladı.

Sağlık yetkilileri, söz konusu tedbirlere uyulmaması durumunda koronavirüsün yeni bir dalgasıyla karşı karşıya kalabilecekleri konusunda vatandaşları uyardı.


Editörün Seçimi

Multimedya