Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Terörle Mücadele Birimi Kerkük'te bir DEAŞ hücresini çökertti

Irak Terörle Mücadele Birimi Kerkük'te bir DEAŞ hücresini çökertti

Irak Başbakanı Kazimi, fedakarlığı ve kahramanlığını ölümsüzleştirmek için dikilen bir anıtın açılışını yaptı
Çarşamba, 8 Eylül, 2021 - 08:00
Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, dün Bağdat'ta Terörle Mücadele Birimi mensupları onuruna dikilen bir anıtın açılış töreninde (Irak Başbakanlığı)

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, dün Bağdat’ta, Irak güvenlik güçlerinin DEAŞ başta olmak üzere terörist gruplara karşı verilen savaşlarda öncülüğünü temsil eden Terörle Mücadele Birimi'nin bulunduğu fedakarlıkları ölümsüzleştirecek bir anıtın açılışını yaptı.

Açılış, iki gün önce Kerkük’te 13 Federal Polis mensubunun öldürülmesi ardından Terörle Mücadele Birimi’nin bir DEAŞ kolunu düşürdüğü sırada geliyor.

Kazimi, anıtın açılışında yaptığı açıklamada, “Bu, Irak’a ait halis bir sanat eseridir. Terörle Mücadele Birimi’nin kahraman şehitlerini, sadakatlerini ve yazdıkları destanları vefa ve minnetle anıyoruz. Terörle Mücadele Birimi'nden kahraman meslektaşlarınız saatler önce Kerkük'te bölümlerinize saldırmaya çalışan bir terörist kolu bütünüyle öldürmeyi başardı” ifadelerine başvurdu.

Kazimi, Kerkük’te DEAŞ unsurlarına karşı kapsamlı operasyon olarak tanımlanan güvenlik operasyonuna atıfta bulunmuş oldu. Irak Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı Sözcüsü General Yahya Resul, başkomutanlık talimatıyla yürütülen operasyonun 13 polis üyesinin öldürülmesine karşılık düzenlendiğini söyledi. Sözcü Resul, “Terörle Mücadele Birimi, modern taktik yöntemiyle Kerkük’te güvenlik güçleri devriyelerine saldırmaya çalışan DEAŞ unsurlarından oluşan bir kolun tamamını öldürmeyi başardı” ifadelerine başvurdu. Hareketleri keskin nişancılar tarafından izlenen ve pusuya düşürülen söz konusu kola bağlı bazı mensupların doğrudan ateşle öldürüldüğünü, terörist unsurların geri kalanının bu unsurların çıktığı hücreyi yok etmeyi başaran Uluslararası Koalisyon uçakları tarafından avlandığını da ekledi.

Her koldan Irak güvenlik güçleri, Irak ordusunun ve Uluslararası Koalisyon’un hava desteğiyle Havi el-Azim bölgesinde harekat komutanlıklarını (Salahaddin, Samarra, Diyala) ayıran sınırların temizlenmesi ve denetlenmesi yönündeki operasyonlarını üst üste iki gün sürdürdü.

DEAŞ’ın Irak güvenlik güçlerine yönelik operasyonlarındaki artış ile askeri yeteneklerini yeniden inşa etme yeteneğinden korkulurken Irak’ın DEAŞ ile mücadelesine destek veren Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto ise örgütün 2014'ten sonra olduğu gibi Irak topraklarından herhangi bir bölümü yeniden işgal etme kabiliyeti olmadığını söyledi. Resmi haber ajansına konuşan Marotto, “Güvenlik boşluğundan yararlanmaya devam eden DEAŞ terör çeteleri, 2010 yılındaki El Kaide'ye kıyasla düşük düzey bir isyancı olarak faaliyet gösteriyor. Fırsat buldukça saldırıları düzenliyor” ifadelerine başvurdu.

Irak güvenlik güçleri ve uluslararası koalisyon, DEAŞ’ın uyuyan hücrelerini, saklanma yerlerini, geçici yerleşkelerini ve maddi kaynaklarını engelleyip imha etme, liderlerini etkisiz hale getirme yönünde proaktif bir şekilde çalışıyor. Irak güvenlik güçlerinin DEAŞ’a karşı mücadelede ön saflarda yer aldığına dikkat çeken Marotto, DEAŞ’ın yeniden ortaya çıktığına dair herhangi bir işaret görmeyen koalisyonun Irak güvenlik güçlerini desteklemeye devam edeceğini, Irak Başbakanı hava gücü talep ettiği taktirde verileceğini vurguladı. Aynı zamanda DEAŞ’ın bölgesel düzeyde yenildiğine, liderliği, ağı ve kaynaklarının önemli ölçüde bozulduğuna olan inancından bahseden Marotto, artık Irak ve Suriye'de herhangi bir bölgeyi sürekli şekilde işgal edemeyeceği ifadelerini kullandı.

Koalisyonun Irak’taki oluşumlarından biri olan Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekatı (CJTF-OIR), dün, DEAŞ ile mücadeleyi tartışmak üzere koalisyon büyükelçileri ve temsilcilerinin davet edildiği bir diyalog forumu düzenleyerek “Bu forum, DEAŞ’ın yenilgiye uğratılmasında ortaklarımıza yardımcı olma ve bu konuda tavsiyelerde bulunma yönündeki ortak çabalarımızı yansıtıyor” açıklamalarında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya