Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır doğalgazının Lübnan’a tedariki için yol haritası onaylandı

Mısır doğalgazının Lübnan’a tedariki için yol haritası onaylandı

Çarşamba, 8 Eylül, 2021 - 14:45
Toplantıda bir araya gelen Ürdün, Mısır, Suriye ve Lübnan’ın enerji bakanları (Reuters)

Ürdün, Mısır, Suriye ve Lübnan enerji bakanlarının Ürdün’ün başkenti Amman’da başlayan toplantısında Mısır doğalgazının Lübnan’a tedariki için bir yol haritası onaylandı.

Toplantıda, Ürdün Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hala Adıl Zavati, Mısır Petrol Bakanı Tarek el-Molla, Suriye Petrol Bakanı Bessam Tohme ve Lübnan Enerji ve Su Bakanı Raymond Gacar bir araya geldi.

Mısır Petrol Bakanı, toplantının ardından düzenlenen ortak basın açıklamasında ülkesinin Lübnan’a mümkün olan en kısa sürede gaz ihraç etmeyi umduğunu belirterek, gaz taşımacılığı için altyapının incelenmesine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Lübnan Enerji Bakanı ise, ülkede elektrik üretmek amacıyla Mısır gazını Ürdün ve Suriye üzerinden ithal etme planının finansmanını güvence altına almak için Dünya Bankası ile birlikte çalıştıklarını söyledi.-


Editörün Seçimi

Multimedya