Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de orman yangını çıkardıkları gerekçesiyle 30 kişi gözaltına alındı

Cezayir’de orman yangını çıkardıkları gerekçesiyle 30 kişi gözaltına alındı

Perşembe, 9 Eylül, 2021 - 09:15
İki adam Cezayir’in El Bir köyünde çıkan yangını söndürmeye çalışıyor (Reuters Arşiv)

Cezayir, geçtiğimiz Ağustos ayında 90 kişinin ölümüne ve binlerce hektarlık ormanlık alanın kül olmasına neden olan orman yangınlarını çıkardıkları şüphesiyle 30 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Cezayir Haber Ajansı’nın (APS) haberine göre Cezayir Milli Savunma Bakanlığı, soruşturma kapsamında yangınlara neden olan 30 zanlının gözaltına alındığını belirtti. Yapılan açıklamada Mayıs ayında terör örgütü olarak sınıflandırılan Kabiliye Bağımsızlık Hareketi’nin (MAK) 7 üyesinin gözaltına alınanlar arasında bulunduğu belirtildi.

Yetkililer daha önce MAK’ın orman yangınlarına neden olduğunu açıklamış, ancak Paris merkezli MAK açıklamaları reddetmişti.

Cezayir jandarmasına göre açılan soruşturmalarda ülkenin 14 noktasında çıkan 387 yangının kasıtlı olarak çıkarıldığı ifade edildi.

Yerel makamlar ve Cezayir Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan çeşitli raporlara göre 9 Ağustos’ta çıkan yangınlar ülkenin 58 şehrinden 26’sını etkiledi ve 33’ü asker 90 kişinin ölümüne neden oldu.

Cezayir Tarım Bakanı Abdulhamid Hamdani, “Orman yangınları 89 bin hektardan daha fazla bir alanı yok etti. Ülkenin kuzeydoğusundaki Bejaia, Kençela, Skikda ve Guelma bölgeleri ile Tizi Ouzou bölgeleri yangından en fazla etkilenen bölgeler” dedi.   


Editörün Seçimi

Multimedya