Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Hizbullah ile bağlantılı bir ağ tarafından yürütülen uyuşturucu kaçakçılığını engelledi

Suudi Arabistan, Hizbullah ile bağlantılı bir ağ tarafından yürütülen uyuşturucu kaçakçılığını engelledi

Cuma, 10 Eylül, 2021 - 07:45

Suudi Arabistan, Hizbullah’a bağlı bir uyuşturucu ağı tarafından bazı ekipmanların içine saklanmış 451 bin 807 amfetamin hapının ülkeye girişinin engellendiğini açıkladı.

Lübnan’dan Nijerya’ya gönderilen uyuşturucular deniz yoluyla Suudi Arabistan’a girişinden önce ele geçirildi.

Başarılı operasyon, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı ekibinin dikkatli takibinin ardından uyuşturucu rotasını takip etmek ve ele geçirmek için Riyad ile birlikte çalışan Nijeryalı yetkililerle işbirliği içinde gerçekleşti.

Suudi yetkililer, bu yıl gerçekleştirdikleri operasyonlar sırasında farklı kaçakçılık mekanizmaları ve hileleri ile Lübnan’dan gelen çok miktarda uyuşturucu ele geçirdi. Bu da Hizbullah örgütünün bölgeye uyuşturucu madde gönderme konusundaki ısrarını ortaya koydu.

Suudi Arabistan, Nisan ayında nar ve diğer meyvelerin sevkiyatları yoluyla Lübnan’dan uyuşturucu kaçakçılığı girişimlerinin artmasının ardından bu ülkeyle meyve ve sebze ithalatını yasakladı.

Lübnanlı yetkililer Suudi Arabistan’a gerekli önlemleri almaları konusunda yeterli ve güvenilir garantiler sağlayana kadar meyve sebze ithalatının ülkeye girişi veya topraklarından geçişinin engellenmesine karar verildi. 

Ancak güvenlik güçleri, o zamandan beri Suudi Arabistan’a farklı yollarla uyuşturucu kaçakçılığı amaçlı yeni girişimleri birçok kez engelledi.

Kaçakçılık ağı, Hizbullah’ın faaliyetlerine gelir kaynağı olması ve askeri operasyonlarını finanse etmesi nedeniyle dünyanın farklı bölgelerine yayılmış durumda.

ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’nin (DEA) yanı sıra Avrupa ve Arap ülkelerindeki benzer kurumların raporlarında Hizbullah, faaliyetleri ve işlerini finanse etmek için entegre bir uyuşturucu kaçakçılık ve dağıtım endüstrisinin arkasında olmakla suçlandı.

Raporlar ayrıca, uyuşturucu üreten ve bunları Lübnan dışında sevkiyata hazırlayan büyük fabrikaların, ülkedeki fiili güçler olarak tanımlanan siyasi ve güvenlik güçleri tarafından korunduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, Hizbullah’ın Lübnan’daki tesisler ve limanlar üzerindeki etkisi ve kontrolünün Arap ve Avrupa ülkelerine kaçakçılık operasyonlarını kolaylaştırdığı da vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya