Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’dan Filistin davasına destek vurgusu

Mısır’dan Filistin davasına destek vurgusu

Cuma, 10 Eylül, 2021 - 08:30
Mısır, Ürdün ve Filistin’in dışişleri bakanları dün Kahire’de bir araya geldiler. (AFP)

Mısır, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının meşru haklarını destekleyen kararlı tutumunu yineledi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safadi ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile dün dün Kahire’de bir araya geldi. Görüşme, İsrail’in Kudüs’teki eylemlerini durdurma konusunda düzenlenen Arap Birliği Bakanlar Komitesi toplantısı öncesinde gerçekleşti.

Şukri görüşmede, bölgede arzu edilen istikrarı sağlayacak şekilde, barış çabalarının önümüzdeki dönemde ilerletilmesine yönelik uygun koşulların sağlanması için ilgili bölgesel ve uluslararası tarafların rol oynamasının önemini vurguladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız’a göre görüşmede Filistin davasındaki son gelişmelerin yanı sıra barış sürecine yeniden dahil olmanın önemi vurgulandı. Ayrıca başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını garanti eden iki devletli çözüm temelinde kapsamlı ve adil bir çözüme ulaşmayı amaçlayan ciddi ve yapıcı müzakere sürecini başlatmak için yapılan çalışmalar ele alındı.

Hafız açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ürdün ve Filistinli bakanlar, Mısır’ın Gazze’yi yeniden inşa etme ve Filistin topraklarına kalkınma desteği sağlama girişiminin yanı sıra arzu edilen Filistin uzlaşmasına ulaşılması için gösterdiği çabalara takdirlerini dile getirdiler.”

Toplantıda ayrıca bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu. Arap bölgesindeki meselelere yönelik tutumlar ve ortak Arap iş birliğini güçlendirmenin yolları da gündeme geldi.

Bakanlar, üç ülke ve halklarının çıkarları için üçlü istişareyi sürdürme konusunda da mutabık kaldılar.

Şukri, Arap Birliği Bakanlar Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, Kudüs şehri konusunda Arap, İslam ve Hristiyan kimliği ile birlikte kutsalları hedef alacak veya mevcut tarihi ve hukuki durumu değiştirecek her adıma Mısır’ın karşı olduğunu vurguladı.

Mısır Dışişleri Bakanı ayrıca işgal altındaki Filistin topraklarının geri kalanında yerleşim faaliyetlerini durdurmanın gerekliliğine ve kardeş Filistin halkının bağımsız devleti kurulana kadar meşru haklarına verilen desteğin sürdürülmesinin önemine dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya