Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan Diriye'de Kadınların Sözlü Tarihi projesi

Suudi Arabistan’dan Diriye'de Kadınların Sözlü Tarihi projesi

Cuma, 10 Eylül, 2021 - 11:30
Diriye’nin tarihi birikimi çeşitli programlarla ve girişimlerle gün ışığına çıkarılıyor. (SPA)

Suudi Arabistan Diriye Kapısı Geliştirme Kurumu (DGDA) Diriye’nin tarihi sokaklarındaki arkeolojik kalıntılar ve kültürel derinliği korumak için attığı adımlarla 575 yılı aşan bir geçmişe sahip Eski Kent'in tarihini gözler önüne seriyor.

DGDA, ünü her yere yayılan romanları ve hikâyeleri kayıt altına almak amacıyla Krallık'ta bir ilke imza attı ve “Diriye'de Kadınların Sözlü Tarihi” projesini başlattı.

Kurum, eski şehrin tarihi ve kültürel envanterini öne çıkarmaya, belgelemeye ve yaymaya yönelik adımlarına hız verdi. Söz konusu çalışmalar arasında gençlere Suudi savaş dansı el-Ardah’ı (Arabistan’da bir tür folklorik grup dansı) öğretmek ve yaşlıların tarihî olaylar ve miras değerlerle ilgili hikâyelerini ve tanıklıklarını kayıt altına alarak sözlü tarihinin belgelenmesine katkıda bulunmak yer alıyor. Düzenlenen söyleşiler de eğitim, misafirperverlik, el sanatları, sosyal ilişkiler, halk yemekleri ve geleneksel kıyafetler gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre DGDA söz konu projenin başlıca hedefinin Diriye'de kadınların sosyal yaşamını belgelemek ve toplum içindeki rollerine ve katkılarına dikkat çekmek olduğunu bildirdi.

Diriye Kapısı Geliştirme Kurumu’ndan araştırma ve tarih çalışmaları ekibi, Diriyeli kadınlarla geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen uzun görüşmelerin ardından çok sayıda önemli hikâyeyi gün yüzüne çıkardı ve kayıt altına aldı.

DGDA, projenin sadece romanları ve hikâyeleri fotoğraflama, üretme ve belgelemekle sınırlı olmadığını, anlatanların seçiminin, yaşananların doğruluğunun ve tutarlılığının da uzmanlar ve çalışanlar tarafından incelendiğini vurguladı. Projede olayların ve anlatıların ilişkisini ve kronolojisini açığa çıkarmak için bilimsel yöntemlere ve oluşturulan metodolojiye bağlı kalındığı kaydedildi.

Yapılan açıklamalar DGDA’nın proje kapsamında, şu ana kadar 200 saatten fazla görsel ve işitsel içeriği kayıt altına aldığı yönünde.


Editörün Seçimi

Multimedya