Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Genel İşçi Sendikası’ndan ‘erken seçim’ çağrısı

Tunus Genel İşçi Sendikası’ndan ‘erken seçim’ çağrısı

Cumartesi, 11 Eylül, 2021 - 16:45
Tunus Parlamentosu çevresinde polis ve asker (EPA)

Tunus Genel İşçi Sendikası (TGİS) Genel Sekreteri, anayasayı askıya alma planının reddedildiğinin ilk işareti olarak anayasayı görüşecek ve siyasi sistemi değiştirecek bir parlamento için erken seçim çağrısında bulundu.

TGİS önerisi, Tunus'ta son on yılın en kötü siyasi krizinden çıkmak için bir fırsat sunuyor.

Eş-Şab News gazetesinin haberine göre, Sendika tarafından yapılan açıklamada, "Genel Sekreter, yeni bir parlamento ve anayasanın tartışılması ve siyasi sistemin değiştirilmesi için erken seçim çağrısında bulundu" ifadeleri kullanıldı.

2019 yılında göreve gelen Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, geçtiğimiz 25 Temmuz'da parlamentoyu askıya aldı, başbakanı görevden aldı ve yürütme yetkisini devraldı. Muhalifleri onun bu ani müdahalesini ‘darbe’ olarak nitelendirdi, ancak Said, aldığı önlemlerin ülkeyi çöküşten kurtarmak için gerekli olduğunu söyledi.

Said'in bu müdahalesi ülkeyi anayasal bir krize itti ve demokratik sistemin geleceğine dair korkuları artırdı. Said, müdahalesinin anayasaya uygun olduğunu ve siyasi felç ve yüksek koronavirüs vakalarının neden olduğu acil durum nedeniyle gerekli olduğunu söyledi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in Danışmanı Velid el-Haccam, Reuters’a yaptığı açıklamada, anayasayı askıya almanın gerekli olduğunu ve siyasi sistemi değiştirme eğilimi olduğunu söyledi.

Dillendirilen eğilimler, anayasayı askıya alma olasılığını reddeden ana partiler safında büyük tepkiye yol açtı.

Said'in kararının üzerinden altı hafta geçmesine rağmen yeni bir başbakan atanmış veya bir sonraki aşama için bir plan açıklanmış değil.


Editörün Seçimi

Multimedya