Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, UAEA’nın nükleer tesislerdeki kameralarla ilgili işlem yapmasına izin verecek

İran, UAEA’nın nükleer tesislerdeki kameralarla ilgili işlem yapmasına izin verecek

Pazar, 12 Eylül, 2021 - 15:15
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Rafael Grossi ve İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami Tahran’da düzenledikleri basın toplantısında (Reuters)

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), ülkedeki nükleer tesislere yerleştirilen güvenlik kameralarının hafıza kartlarıyla ilgili işlem yapmasına izin verilmesi konusunda İran ile anlaşmaya varıldığını duyurdu.

UAEA Başkanı Rafael Grossi’nin bugün Tahran’da İranlı yetkililerle yaptığı görüşme sonrası İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami ile ortak basın açıklaması yaptı.

Grossi, ajans müfettişlerinin belirtilen izleme ekipmanının teknik bakımı ve özel hafıza kartlarının değiştirilmesi için İran’dan izin aldığını söyleyerek, henüz kamera kayıtlarına ulaşamadıklarını bildirdi.

Tahran, Şubat ayında nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması için bir anlaşmaya varılması ve Washington’un kendisine uyguladığı yaptırımları kaldırması halinde kayıtları ajansa teslim edeceğini açıklamıştı.

İslami de, Grossi ile yaptıkları görüşme sonrasında, kurumun kameralarına hafıza kartlarının yerleştirilmesi konusunda uzlaşmaya varıldığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya