Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, İİT’nin az gelişmiş ülkelere aşı sağlama girişimine 20 milyon riyal bağış yaptı

Suudi Arabistan, İİT’nin az gelişmiş ülkelere aşı sağlama girişimine 20 milyon riyal bağış yaptı

Salı, 14 Eylül, 2021 - 08:30

Suudi Arabistan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi, az gelişmiş ülkeler arasında yer alan 22 ülkedeki sağlık çalışanları ve yaşlılara yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı sağlanması amacıyla 20 milyon riyal (yaklaşık 5,3 milyon dolar) bağışta bulundu.

Suudi Arabistan’ın yardım kolu olan Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief), küresel olarak onaylanmış aşıları doğrudan yararlanıcı ülkelere gönderilmesini üreticilerle koordine edecek.

İİT’nin Cidde’deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında bu bağışın duyurulmasının hemen ardından, İslami Dayanışma Fonu’nun (ISF) örgütün salgından etkilenen üye ülkelere bir milyon dolar değerinde mali destek sağladığı açıklandı.

İİT Genel Sekreteri Dr. Yusuf bin Ahmed el-Useymin, örgütün az gelişmiş ülkelere aşı sağlama çağrısına ilk yanıt veren Suudi Arabistan’ın cömert bağışını takdir ettiklerini söyledi.

Dr. Useymin Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Bu girişim, ortak İslami eyleme ivme kazandırıyor. Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nin bu aşıları satın alması ve Birleşmiş Milletler’in sınıflandırmasına göre az gelişmiş ülkelere dağıtabilmesi için diğer ülkelerin katkılarını da dört gözle bekliyoruz” dedi.

İİT Genel Sekreteri, geri kalan ülkeleri ve finans kurumlarını, acıların hafifletilmesine katkıda bulunmak için etkin ve hızlı bir şekilde aşı girişimine katılmaya çağırdı.

Dr. Useymin, Şarku’l Avsat’ın bu ülkeler için gerekli aşı miktarları hakkındaki sorusuna yanıt olarak şu ifadeleri kullandı;

“Üye ülkeler arasında ihtiyaç büyük. Salgından etkilenen ve aşıdan en az yararlanan ülkeler olan ülkelerin çoğu İİT üyesi ülkelerdir. Bu nedenle, örgütün banka hesabı aracılığıyla veya Dünya Sağlık Örgütü’nün yardım girişimi yoluyla hızlı ve acil olarak hareket etmesi gerekir.”

Suudi Arabistan’ın İİT Daimi Temsilcisi Dr. Salih es-Suhaybani ise, “Suudi Arabistan salgının yayılmasından bu yana küresel çabaları desteklemeye kalıcı olarak katılıyor ve şu ana kadar yaklaşık 500 milyon dolar sağladı. Ayrıca, topraklarındaki tüm vatandaşlara ve sakinlere aşı sağlarken, Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakına (GAVİ) destek olarak 150 milyon dolar tahsis etti” dedi.

KSrelief Cidde Şubesi Direktörü Dr. Abdullah Muhammed ez-Zahrani de, “Merkez Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’dan sınırsız destek alıyor. Suudi Arabistan’ın yardım kolu olan Merkez, İİT ve Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak, uluslararası kuruluşlarla ortaklaşa bu girişimi uygulamaya hazır” şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya