Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan karantina süresini 5 güne indirdi

Suudi Arabistan karantina süresini 5 güne indirdi

Salı, 14 Eylül, 2021 - 08:30
Sivil Havacılık Otoritesi (GACA), Pazartesi günü havayolları şirketlerine yeni prosedürlerle ilgili yönerge yayınladı. (Fotoğraf- Abdullah el-Falih)

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi (GACA), yasaklı olmayan ülkelerden Krallığa giriş yapmak isteyen vatandaş ve ziyaretçilere yönelik güncellenen prosedürler kapsamında, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı yaptırmamış veya tek doz aşı yaptırmış olanların PCR testi yaptırmak şartıyla karantina süresinin 5 güne indirildiğini duyurdu.

GACA tarafından dün yayınlanan bildiride, ülke genelindeki tüm havayolu şirketlerine, yasaklı olmayan ülkelerden gelen vatandaş ve ziyaretçilere yönelik ülkeye giriş prosedürlerini güncellemeleri gerektiği vurgulanarak, yeni uygulamanın 23 Eylül Perşembe günü başlayacağı belirtildi.

Bu kapsamda GACA yeni uygulamaya ilişkin şartları açıkladı. Buna göre Krallık'ta onaylanmayan aşılardan herhangi birini yaptıran kişilerin negatif bir PCR testi sunmaları ve 5 gün karantina altında kalmaları gerekiyor. Ayrıca, Krallığa giriş yaptıktan 24 saat sonra, 5'nci gün ve karantina bitiminde yapılan PCR testlerinin negatif çıkmasıyla söz konusu kişilerin karantinası sona erecek.

18 yaşından küçüklerin beş gün boyunca ev karantinasında kalacakları belirtildi. Ayrıca GACA, 8 yaş ve üzerindekilere karantinanın 5’nci günü PCR testi yapılacağını ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tüm ihtiyati tedbirlere bağlı kalmalarının zorunlu olduğunu, 18 yaş ve üzeri aşılanmamış olanların ise izolasyon merkezlerinde karantinaya tabi tutulacağını duyurdu.

Ülkede ikamet edenlerin karantina bitiminden sonra Kovid-19 aşılarını tamamlaması gerektiğini bir kez daha vurgulayan GACA, Krallık’ta kabul edilmeyen aşılardan (Sinopharm ve Sinovac) olanların, ülkeye giriş yaptıktan sonra Suudi Arabistan’da kabul gören aşılardan güçlendirici doz almaları gerektiğini bildirdi.

Yolcuların Suudi Arabistan Krallığı'na gelmeden önce ‘Quddum’ platformuna kayıt yaptırmaları gerekiyor. Karantina süresi bitiminde yapılacak olan PCR testi pozitif çıkanların ise Sağlık Bakanlığı protokollerine uygun olarak yeniden karantinada kalacakları açıklandı.            

Sivil Havacılık Otoritesi, vatandaşlara yönelik karantina prosedürlerinin, aşılanmamış kişilerin beş gün süreyle ev karantinasına tabi tutulacağı şeklinde değiştirilmesini ve Sağlık Bakanlığı tarafından öngörülen ihtiyati tedbirlerin uygulanmasıyla beşinci günde PCR testi yapılmasına dikkati çekti.

Suudi Arabistan, 24 Ağustos’ta, iki doz Kovid-19 aşısı olanların, giriş-çıkışların yasak olduğu 10 ülkeden gelenlerin yasağını kaldırarak, öngörülen tüm ihtiyati tedbirlere tabi olarak geri dönmelerine izin verdi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, mutasyona uğrayan varyantlardan korunmak ve yayılımını azaltmak için ihtiyati tedbirlere bağlı kalmanın önemini vurgulayarak herkesi iki doz aşı olmaya çağırdı. Ülke genelinde iki doz aşı yaptıranların sayısı 17 milyona yaklaştı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, son 24 saat içerisinde 75 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiği ve 2020’nin Mart ayında salgının ülkede yayılmaya başlamasından bu yana ülkedeki toplam vaka sayısının 546 bin 67’ye ulaştığı belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya