Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan’da yapılan araştırmada aşıdan sonraki 4 ay içinde antikorlarda düşüş görüldü

Hindistan’da yapılan araştırmada aşıdan sonraki 4 ay içinde antikorlarda düşüş görüldü

Salı, 14 Eylül, 2021 - 15:00
Hindistan’ın Bangalore şehrinde bir sağlık çalışanı koronavirüs aşısı hazırlıyor (EPA)

Hindistan’da iki doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olan 614 sağlık çalışanı üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, ilk aşıdan sonraki dört ay içinde koronavirüse karşı savaşan antikorlarda önemli bir düşüş tespit edildi.

Çalışmanın sonuçları, bazı Batılı ülkelerin yaptığı gibi, Hindistan hükümetinin de takviye doz sağlayıp sağlamama konusunda karar vermesine yardımcı olabilir.

Bhubaneswar şehrindeki Bölgesel Tıbbi Araştırma Merkezi (RMRC) Müdürü Sanghamitra Bhatti, Reuters’a verdiği demeçte, “Altı ay sonra, takviye dozlarının gerekli olup olmadığını ve ne zaman gerekli olduğunu size daha net söyleyebiliriz” dedi.

Bhatti’ye göre, antikorların azalması, kişinin artık hastalığa direnme kabiliyetine sahip olmadığı anlamına gelmez, çünkü vücuttaki hafıza hücreleri büyük oranda koruma sağlamak için hala müdahale edebilir.

İngiliz araştırmacılar, geçtiğimiz ay iki doz Pfizer/BioNTech ve AstraZeneca aşılarının sağladığı korumanın 6 ay içinde azalmaya başladığını bildirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya