Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan-Umman güvenlik komitesi, iki ülke arasındaki sınır noktasını ziyaret etti

Suudi Arabistan-Umman güvenlik komitesi, iki ülke arasındaki sınır noktasını ziyaret etti

Perşembe, 16 Eylül, 2021 - 12:30

Suudi Arabistan ile Umman Sultanlığı arasındaki sınır güvenliği konulu çalışma ekibinin görüşmeleri yaklaşırken, iki ülkenin Ortak Yüksek Güvenlik Komitesi heyeti önceki gün Umman ve Suudi Arabistan’ı birbirine bağlayan sınır noktasına ziyaret gerçekleştirdi. Atılan bu adım, Umman ve Suudi Arabistan arasındaki Ortak Yüksek Güvenlik Komitesi çalışma grubunun dördüncü toplantısının faaliyetlerinin bir parçası olarak geldi.

Umman haber ajansı, ziyaret sırasında sınır güvenliği hakkında bilgi verildiğini ve heyetin bölgedeki tesisleri gezdiğini aktardı. Ziyaret, geçtiğimiz Pazartesi günü Umman’da ilk oturumu başlayan ve ikili ilişkilerin ve çeşitli ortak güvenlik alanlarında iki taraf arasındaki işbirliğinin boyutlarının tartışıldığı toplantıdan sonra gerçekleşti.

İki ülke Umman Sultanı Heysem bin Tarık’ın geçtiğimiz Temmuz ayında Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek Kral Selman bin Abdulaziz ile görüşmesi ve Suudi-Umman Koordinasyon Konseyi'nin kurulmasından bu yana aralarındaki ekonomik işbirliğini geliştirme noktasında önemli bir yol kat etti. Geçtiğimiz ay Umman-Suudi Yatırım Forumu'nun faaliyetleri ve Suudi Arabistan-Umman Ortak İş Konseyi toplantıları Maskat'ta gerçekleşirken, iki ülke arasındaki yatırım fırsatları ele alınarak çeşitli alanlarda yatırımlar teşvik edildi. Toplantıda iki ülke arasında ortak yatırımın teşvik edilmesi için bir dizi mutabakat zaptı imzalandı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaşmasıyla sınırın güvenliğine yönelik beklentiler arttı. Umman’ın 2019 yılında Suudi Arabistan’a gerçekleştirdi ihracat yaklaşık 5,9 milyar dolar. Suudi Arabistan'ın Umman'a petrol dışı ihracatı, Riyad’ın Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerine yaptığı toplam ihracatının yüzde 10,4'ünü temsil eden yaklaşık 3,4 milyar riyal olarak gerçekleşti.


Editörün Seçimi

Multimedya