Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya ve Mısır arasındaki işbirliğini pekiştirmek amacıyla yeni anlaşmalar imzalandı

Libya ve Mısır arasındaki işbirliğini pekiştirmek amacıyla yeni anlaşmalar imzalandı

Perşembe, 16 Eylül, 2021 - 17:00
Kahire’de bugün düzenlenen Libya-Mısır Ortak Yüksek Komite toplantısına hazırlık olarak yapılan alt komiteler toplantısından bir kare (Libya Ekonomi Bakanlığı)

Kahire'yi ziyaret eden Libyalı bakanlardan oluşan bir heyet, Mısır tarafıyla ortak işbirliği yollarını ele alma ve Libya'da altyapı projelerinin uygulanmasının yanı sıra, kara taşımacılığı ve limanların geliştirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda bir dizi anlaşma imzaladı.

Bu gelişme, Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli ve Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe başkanlığında bugün yapılan Mısır-Libya Ortak Yüksek Komitesi'nin 11. oturumuna hazırlık olarak geldi. Bakanların oluşturduğu üst düzey bir heyete başkanlık eden Dibeybe dün Kahire'ye giderken, Mısır Başbakanı, Kahire Havalimanı'nda Dibeybe’yi karşıladı.

Mısır Ulaştırma Bakanı Kamil el-Vezir, çeşitli ulaştırma alanlarında iki taraf arasındaki işbirliğini görüşmek üzere Libyalı mevkidaşı Muhammed eş-Şehubi ve beraberindeki heyet ile dün bir araya geldi. Toplantıya Mısırlı bakanlar, bakanlığa bağlı kurum ve şirketlerin başkanları ve altyapı alanında çalışan bir dizi ulusal şirketin başkanları katıldı.

Taraflar görüşmede, limanların geliştirilmesi, Mısır’ın es-Sallum Sınır Kapısı ve Libya’nın Musaid geçişinin geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki kara taşımacılığı anlaşmasının imzalanması için prosedürlerin hızla tamamlanması konularında işbirliğini geliştirmenin yollarını ele aldı. Ayrıca, iki ülke arasında deniz taşımacılığı alanında, Deniz Arama Kurtarma ve Deniz Kirliliği ile Mücadele anlaşmaları olmak üzere iki anlaşmanın imzalanması konusunda mutabakata varıldı. Taraflar, iki ülke arasında 26 Şubat 1992’de imzalanan Deniz Taşımacılığı Anlaşması'nın güncellenmesi gerektiğini vurguladılar.

Mısırlı Bakan ve eş-Şehubi, Libya tarafı ile Mısırlı şirketler arasında altyapı, yollar ve köprüler alanında imzalanacak bir dizi anlaşmayı ele aldı. Mısır Ulaştırma Bakanı, bakanlığının söz konusu tüm projeleri denetleyeceğini ve bu alanda çok sayıda seçkin uzman mühendis ile Libya tarafına destek olacağını vurguladı. İki taraf ayrıca, iki ülke başbakanlarının huzurunda iki taraf arasında özel anlaşmaların imzalanmasına kadar görüşmeler yapmaya devam etmeyi de kabul etti. Her iki tarafın alt komiteleri, bugün yapılan Ortak Yüksek Komite toplantısına hazırlık olarak son iki gün içinde hazırlık toplantılarına katılarak, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaları ve mutabakat zaptlarını ele aldı.

Alt komitelerin dünkü çalışmaları, teknik eğitim ve yüksek öğrenime ek olarak ekonomi, ticaret, kalkınma, ulaşım, enerji, sanayi, kamu hizmeti, tarım, konut ve yeniden yapılanma dahil olmak üzere çeşitli sektörleri kapsarken, Libya-Mısır Ortak Ekonomi Odası aralarında işbirliği konusu ele alındı. 

Mısırlı Bakan ve eş-Şehubi'nin  bir araya geldiği toplantının başında, iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin derinliğine vurgu yapıldı. Ulaştırma Bakanları, ulaşımın tüm alanlarında iki kardeş ülke arasında işbirliği için tüm olanakları kullanma sözü verdi. Ayrıca Libya'daki altyapı projelerinin uygulanmasında Mısırlı ulusal şirketlerin girişinin genişletilmesini desteklemeye karar verildi.

Libya Ulaştırma Bakanı, Mısır'daki ulaşım sistemindeki büyük gelişmeye ve Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi döneminde uygulanan dev projelere övgüde bulundu. Aynı zamanda Libya tarafının Mısır Ulaştırma Bakanlığı ve bakanlığa bağlı kurum ve ulusal şirketlerle Libya'da yol, köprü ve altyapı projelerini hayata geçirme konusunda işbirliği yapma istekliliğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya