Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin'de tam doz aşılananların sayısı bir milyarı aştı

Çin'de tam doz aşılananların sayısı bir milyarı aştı

Cuma, 17 Eylül, 2021 - 08:45

Çin hükümeti Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülke nüfusunun yüzde 70’inden fazlasının yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tam doz aşı olduğunu duyurdu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC) Sözcüsü Mi Feng yaptığı açıklamada, yaklaşık 1,4 milyon nüfusa sahip dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de 15 Eylül itibariyle toplamda 2 milyar 16 milyondan fazla tam doz Kovid-19 aşısı yapıldığı bilgisini paylaştı.

AFP'nin aktardığına göre, Kovid-19 salgınının ilk ortaya çıktığı Çin, aynı zamanda salgın kapsamında büyük ölçekli tarama ve giriş-çıkışlarını kapalı tutmak gibi uyguladığı sıkı tedbirlerin ardından 2020 yılında salgını kontrol altına almayı başaran ilk ülke oldu.

Buna rağmen koronavirüsün mutasyonu uğrayan varyantlarının görüldüğü Çin'in doğusundaki Fujian eyaletinde günde 50 vaka kayıtlara geçiyor.

Çin'de koronavirüse bağlı ölü sayısı ise 4 bin 636'da sabit kaldı.

Geçen yılın sonlarında Çin, Kovid-19’a karşı geliştirilen ve iki doz halinde verilen Sinovac ve Sinopharm aşıları ile nüfusunu aşılamaya başladı. Ancak söz konusu aşıların etkinliği, özellikle mutasyona uğramış Delta gibi daha dirençli varyantlar karşısında sorgulanmaya devam ediyor.

Çin, şu ana kadar yerli olmayan hiçbir aşının sınırlarına girmesine izin vermedi.


Editörün Seçimi

Multimedya