Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avustralya, Çin’in AUKUS anlaşması konusundaki tepkisini reddetti

Avustralya, Çin’in AUKUS anlaşması konusundaki tepkisini reddetti

Cuma, 17 Eylül, 2021 - 12:15
Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ABD Başkanı ve İngiltere Başbakanı ile ortak basın toplantısında (EPA)

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Kanberra’nın nükleer enerjili denizaltılara sahip olmasını öngören, ABD, İngiltere ve Avustralya arasında imzalanan AUKUS anlaşmasına Çin’in verdiği tepkiyi reddetti.

ABD, İngiltere ve Avustralya tarafından AUKUS anlaşmasına ilişkin dün yapılan ortak açıklamada Çin’den bahsedilmedi.

Ancak ABD Başkanı Joe Biden, hızla gelişen tehditlere ve Hint-Pasifik bölgesinde güvenlik ve askeri caydırıcılığın artırılması ihtiyacına atıfta bulundu.

Morrison, bugün 2GB radyosuna verdiği röportajda, Çin’in kendi çok kapsamlı nükleer denizaltı inşa programı olduğunu vurgulayarak, Avustralya ve diğer ülkelerin de kendi ulusal çıkarları doğrultusunda karar verme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, konuya ilişkin açıklamasında, ABD ve İngiltere’nin anlaşma kapsamında Avustralya’ya nükleer teknoloji desteği vermesini ‘büyük bir sorumsuzluk’ olarak nitelendirdi.

Sözcü, “ABD, İngiltere ve Avustralya arasında nükleer denizaltılar alanında işbirliği, bölgesel barış ve istikrarı ciddi şekilde baltalıyor, silahlanma yarışını yoğunlaştırıyor ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesine yönelik uluslararası çabaları baltalıyor” dedi.

Çin’in Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Üçüncü ülkelerin çıkarlarını hedef alan dışlayıcı bloklar kurulmamalı. Üç ülke özellikle de, Soğuk Savaş dönemi düşünce şeklinden ve ideolojisinden kurtulmalı” denildi.

Çin’in Kanberra Büyükelçiliği ise, Avustralya’nın Soğuk Savaş'ın modası geçmiş sıfır toplamlı zihniyetini ve dar görüşlü jeopolitik algıyı terk etmesi gerektiğini belirterek, “Çin-Avustralya ilişkilerine zarar verme yolunda daha fazla kaymaya son vermeli” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya