Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Cumhurbaşkanı: Husi tehditlerine son verilmeli

Yemen Cumhurbaşkanı: Husi tehditlerine son verilmeli

Cuma, 17 Eylül, 2021 - 10:15
Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, BM Yemen Özel Elçisi Hans Grundberg ile görüşmede (SABA)

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Elçisi Hans Grundberg ile dün bir araya gelerek, Yemen’de siyasi çözüm umutları ile kalıcı ve adil bir barışa ulaşmak için izlenilmesi gereken yaklaşım hakkında görüştü.

Yemen resmi haber ajansı SABA’ya göre Hadi, kapsamlı bir ateşkese ulaşma konusundaki görevlerini kolaylaştırmak için BM elçisine tam desteğini dile getirerek, Husi milislerin ihlallerine son verilmesinin önemini vurguladı.

Toplantıda, Husi milislerin neden olduğu Yemen krizinin siyasi kökenleri ve milislerin siyasi süreci engellemesinin nedenleri gözden geçirildi.

Yemen Cumhurbaşkanı, hükümetin bağlı olduğu Körfez Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı’nda alınan kararlar ve BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararını içeren üç referansın adil ve kapsamlı bir barışa ulaşmak için bir temel olduğunu belirtti.

Toplantıda, İran’ın Yemen’deki yıkıcı rolüne ek olarak, Husi milislerin Yemen ve bölgenin güvenliği ile istikrarını bozmayı amaçlayan İran gündemiyle bağlantısına da değinildi.

Hadi, Husi milislerin deniz mayınları, patlayıcı yüklü tekneler veya şehirler ile limanları hedef alarak Kızıldeniz’in güvenliği ve uluslararası denizciliğe yönelik oluşturduğu tehditlere son vermenin önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, Husilerin büyük çevresel ve insani felaketi riski taşıyan Safer petrol tankeri konusuna sorumsuzca yaklaşmasını da hatırlattı.

Hadi konuşmasının sonunda, “Bizim tercihimiz barıştır. Halkımız ve tüm insanlık için bir yaşam tercihi olarak her zaman barış ve uyumun savunucusu olacağız. Bu yolda Yemenlilerin kanının akmasıyla birçok taviz verdik” dedi.

BM Yemen Özel Elçisi Grundberg ise, “Barışı sağlama, önceki çabaları değerlendirme, neyin başarılı olup neyin olmadığını belirleme ve güvenlik, barış ve istikrar için can atan Yemen halkının özlemlerini elde etmek için en iyi yolu bulmak için çalışacağız. Ayrıca ilgili BMGK kararlarına uygun olarak çalışacağız ve üç referansa bağlı kalacağız. Yemen halkının hak ettiği adil barışı sağlama yolunda ilerlemeye devam edeceğiz. İyi yönetim, vatandaşlara genel olarak ve adil bir şekilde hizmet eden devlet kurumları aracılığıyla sağlanır” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, dün Riyad’da ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Hadi bu görüşmede, “İran tecrübesinin Yemen’e aktarılmaması, bölgesel ve uluslararası nakliye hatlarının güvenliğinin sağlanması ve terörle mücadele gibi stratejik konularda ABD ile hemfikiriz” dedi.

Cumhurbaşkanı, masum halkı, yerlerinden edilenlerin barındığı kampları, şehirleri ve limanları hedef alan saldırıları durdurmak için milisler üzerindeki uluslararası baskının önemini bir kez daha dile getirdi.

Lenderking ise, Yemen halkı için barışı arzulayan Cumhurbaşkanı ve meşru hükümetine verdikleri desteği vurgulayarak, Yemen’e, birliğine ve adil bir barışa karşı uluslararası toplumun aynı duruşta olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya