Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır'da gerçekleştirilen ‘Bright Star Tatbikatı’ sonundaki savaş senaryoları

Mısır'da gerçekleştirilen ‘Bright Star Tatbikatı’ sonundaki savaş senaryoları

Cumartesi, 18 Eylül, 2021 - 07:00
Mısır’da Muhammed Necib Askeri Üssü’nde gerçekleştirilen ‘Bright Star 2021’ Tatbikatı’ndan bir kare (SPA)

Mısır’da Muhammed Necip Askeri Üssü’nde gerçekleştirilen ‘Bright Star 2021’askeri tatbikatı sona erdi.

Söz konusu tatbikat, katılımcı güçlerin büyüklüğü ve uygulamaların yapıldığı arazinin doğası nedeniyle bölgedeki en önemli askeri tatbikatlardan biri olarak kabul ediliyor.

Tatbikata, Suudi Arabistan, Mısır, ABD, İngiltere, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Ürdün ve Pakistan’ın da aralarında bulunduğu 21 ülke katıldı.

Tatbikat sırasında, özel kuvvet güçlerinin muharebe helikopterleriyle havadan atışlar yapması, zırhlı mekanizmaların gerçek mühimmat kullanarak destek operasyonları düzenlemesi ve paraşüt ile iniş operasyonları gibi çeşitli savaş senaryoları gerçekleştirildi.

Muhammed Necib Askeri Üssü’nde gerçekleştirilen askeri tatbikata katılan Suudi güçleri, tatbikat sırasında yürüttüğü tüm operasyonlarda, yüksek askeri kabiliyetlerini sergilediler.

Suudi silahlı kuvvetlerinin Bright Star ve benzeri askeri tatbikatlara katılımı, subayların savaşa hazırlık düzeyini artırma ve diğer ülkelerle tecrübe alışverişinde bulunma yaklaşımı çerçevesinde gerçekleşiyor.

Tatbikatın bitimine Mısır Savunma ve Askeri Üretim Bakanı Korgeneral Muhammed Zeki’nin yanı sıra kendisine eşlik eden askeri bir heyet ile beraber Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı adına Korgeneral Fehd el-Mutir de katıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya