Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail hapishanesinden firar eden Arida: Bölge sakinlerini tehlikeye atmamak için Arap kasabalarına girmekten sakındım

İsrail hapishanesinden firar eden Arida: Bölge sakinlerini tehlikeye atmamak için Arap kasabalarına girmekten sakındım

Cumartesi, 18 Eylül, 2021 - 12:00
Hapishanenin dışındaki tünel deliği

İsrail hapishanesinden kaçış operasyonunun lideri mahkum Mahmud Abdullah el-Arida, bölge sakinlerinin firar eden bir mahkuma yardım etmekle suçlanmaması için 48 Araplarının kasabalarına kasıtlı olarak girmediğini söyledi.

Yeniden tutuklanmasından bu yana dün (Cuma) ikinci kez kendisiyle görüşen avukatı Halid Mahacna aracılığıyla hasta annesine gönderdiği bir mektupta, annesiyle görüştüğünde ona bir kutu bal hediye etmek istediğini ancak onu tutuklayan askerlerin bala el koyduğunu dile getirdi.

Arida, mektupta şunlar yer aldı:

“Selamlar anne. Sen bu dünyadan ayrılmadan önce sana sarılmaya çalıştım ama Allah bize aksini nasip etti. Gönlümdesin ve vicdanımdasın. Sana müjdeyi veririm ki 25 yıllık mahrumiyetten sonra memleketimin tarlalarından incir ve nar yedim, meşhur sumak ve kekik yedim, guava yedim. Cebimde size hediye olarak bir kutu bal vardı. Tutuklandığımda el koydular. Sevgili kardeşlerim Besime, Raba, Hitam ve Saide’ye selamlar söylüyorum. Onları çok özlüyorum. Özgürlük rüzgarları esiyordu ve dünyanın değiştiğini gördük. Uzun saatler boyunca Filistin dağlarına tırmandım ve geniş ovalardan geçtim. Köyümün ovasının Beisan ve Nasıra ovalarının küçük bir parçası olduğunu öğrendim. Tüm aile üyelerine ve arkadaşlara selamlar. Çoraplarını giyip onunla dağlara çıkan yeğenim Avihat'a selam olsun. Abdullah’a, Hadil’e, Yusuf’a, Raddad’ın eşine ve ailenin geri kalan üyeleri Sâre, Rahaf, Gâde, Muhammed’e selam olsun. Özellikle Hüda'ya selamlar. Onu çok özlüyorum ve ona tüm hikayeyi göndereceğim."

Ramallah'taki Mevcut ve Eski Mahkumlar İşleri Komisyonu için çalışan Umm el-Fahm şehrinden avukat Mahacna tutuklu Mahmud el-Arida ile bir araya geldi. El-Arida’nın avukat Mahacna aracılığı ile Filistin halkına mektup gönderdiği belirtildi. Mektupta, tekrar tutuklanmadan önce Gilboa hapishanesinden firar etmeyi başardığı beş gün boyunca yaşadıklarından ve özgürlüğünden bahseden Mahmud el-Arida, bunun tüm hayatına değer olduğunu söylüyordu. Mahacna, 48 Arapları ile yaptığı özel bir röportajda, mahkum el-Arida’nın moralinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Mahacna, mahkum el-Arida’nın ‘Yahudi bayramları’ nedeniyle henüz sorguya çekilmediğini, hala hücresinde olduğunu, son günlerde kıyafetlerini değiştirmediğini ve Perşembe günü tekrar duş almasına izin verildiğini söyledi. Mahkumun, son ​​iki gün içinde önceki döneme göre daha fazla uyumasına izin verildiğini belirterek, ilk beş gün içinde toplam 10 saatten fazla uyuyamadığını vurguladı.

Mahacna, el-Arida hakkında yakın zamanda yapılacak olan duruşmanın önemli olduğuna dikkati çekerek, mahkuma yargı sürecinin gidişatını anlattığını açıkladığını söyledi. Mahacna, Cumhuriyet Savcılığı’nın ve İsrail istihbaratının, soruşturmanın tamamlanması için el-Arida’nın ve diğer mahkumların tutukluluk sürelerinin uzatılması talebi üzerine Pazar günü başka bir mahkeme oturumu yapılacağını ifade etti.

“Soruşturma sürecinin sonunda ciddi güvenlik suçlamalarıyla ilgili iddianamelerin hazırlanmasını bekliyorum” diyen Mahacna, bunu, ‘İsrail'in firar olayının başarısızlığını ve utancını örtmek için suni bir başarı arayışında olması’ gerçeğine bağladı.


Editörün Seçimi

Multimedya