Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa, AUKUS anlaşmasının ardından yaşananları ‘ciddi bir kriz’ olarak nitelendirdi

Fransa, AUKUS anlaşmasının ardından yaşananları ‘ciddi bir kriz’ olarak nitelendirdi

Pazar, 19 Eylül, 2021 - 09:45
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian (AFP)

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD, İngiltere ve Avustralya’nın AUKUS anlaşmasını imzalamasının ardından Fransa’nın ABD ve Avustralya’daki büyükelçilerini geri çekmesine değinerek, durumu ‘ciddi bir kriz’ olarak nitelendirdi.

Le Drian, France 2 televizyonunda katıldığı programda Avustralya’nın Fransa ile imzaladığı denizaltı projesini iptal ederek ABD ile anlaşmasına atıfta bulunarak, “Yalan, ikiyüzlülük, ciddi bir güven ihlali ve hor görmeyle karşılaştık. Aramızda işler yolunda gitmiyor, bu kriz anlamına geliyor” dedi.

Fransa’nın ABD ve Avustralya’daki büyükelçileri çekme konusu hakkında yorum yapan Le Drian, “Eski ortaklarımıza ciddi bir memnuniyetsizlik, aramızda ciddi bir kriz olduğunu göstermenin bir yoluydu” şeklinde konuştu.

Fransız Bakan, İngiltere’nin Brexit’in ardından sürekli çıkarlarını koruduğunu söyleyerek, bu nedenle Londra büyükelçisini geri çekme ihtimalini dışladı.

AUKUS anlaşması ardından yaşanan krizin NATO’nun yeni strateji konsepti üzerinde etkileri olacağına dikkat çeken Le Drian, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ABD Başkanı Joe Biden ile AUKUS anlaşması hakkında konuşmadığını da sözlerine ekledi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya