Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu’ndan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için en yüksek düzeyde güven ve şeffaflık sözü

Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu’ndan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için en yüksek düzeyde güven ve şeffaflık sözü

Pazar, 19 Eylül, 2021 - 13:45
Libya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İmad es-Sayih ve Libya Avrupa Birliği (AB) Büyükelçisi, Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu merkezinde

Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu, dün yaptığı açıklamada 24 Aralık'ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin uygulanmasında ‘en yüksek düzeyde güven ve şeffaflık’ sağlanması için tüm sorumluluklarını bir kez daha üstlenme sözü verdi. Komisyon ayrıca yurt dışı seçmen kayıt işlemlerinin sona erdiğini sistemin vatandaşların kayıt taleplerini almayı durdurduğunu bildirdi.

Yurt içinde ve yurt dışında kayıtlı nihai seçmen sayısının yaklaşık 2 milyon 865 bine ulaştığını açıklayan komisyon, yurtdışında ikamet eden ve yaklaşık 11 bin kayıtlı seçmenin yarısının kadın olduğunu, ayrıca en yüksek kayıt oranlarının sırasıyla Birleşik Krallık, Mısır ve Türkiye'de kaydedildiğini duyurdu.

Diğer yandan Murzuk İhtiyar Heyeti, Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) ile Çad muhalefet grupları arasında Libya'nın güneyinde Murzuk bölgesindeki Tarbo köyü yakınlarında yaşanan çatışmalara ilişkin yasama, yürütme ve yargı makamlarının sessizliğini kınadı ve yaşananları Libya'nın güneyinin Çad muhalefeti tarafından işgal edilmesi zincirinin bir parçası olarak niteledi.

Murzuk İhtiyar Heyeti, özellikle güney sınırlarının güvenliğinin sağlanması, gasp edilen toprakların ve şehirlerin kurtarılması ve ‘Çadlı çetelerin’ sosyal kuvözleri olarak tanımladığı DEAŞ’in, paralı askerlerin ve suçluların baskı altına alınması için pratik adımlar atılması çağrısında bulundu.

LUO'ya bağlı Askeri Enformasyon Birimi, 116. Piyade Tugayı'ndaki bir askeri güç tarafından hedef alınan ve yerle bir edilen Çad muhalefet unsurlarının yerlerinin ve imha edilen askeri mekanizmalarının görüntülerini yayınladı.

Sudan ordusuna bağlı Hızlı Destek Kuvvetleri dün, Libya'dan gelen bir silah, mühimmat ve patlayıcı sevkiyatına el koyduğunu ve ikisi Libyalı olmak üzere silah ticareti yapan çetelerin 4 üyesinin tutuklandığını duyurdu.

Libya Ulusal Ordusu'na bağlı Yıldırım Kuvvetleri'nin komutanı Ali Avce tarafından yapılan açıklamada, sınır üçgenindeki Seyf el-Barli bölgesinde devriyelerin silah ticareti yapan çetelerle çatıştığı ve iki kutu el bombası, bir uçaksavar topu, anti-zırh mermileri ve çok sayıda her türden mühimmatın yanı sıra içinde 36 Kalaşnikof tüfek taşıyan iki araca el koymayı başardığı belirtildi.

Libya ülkenin doğu ve güney şehirlerinin çoğunu kontrol eden Ulusal Ordu ile Tarbu bölgesi çevresindeki "terörist gruplar" olarak nitelendirdiği "Çad muhalefeti" ile geçen Salı gününden bu yana çatışmaların yaşandığını açıkladı.

Ulusal Ordu’nun operasyonlarını sona erdirmesi, iki tarafın da ateşkesi kabul etmesi, geçici bir ‘ulusal birlik hükümetinin’ kurulması ve seçimlerin yapılması için çaba harcanması gibi adımların ardından Libya iç savaşındaki büyük savaşların çoğu geçen yıl durdu.

Öte yandan Libya Yüksek Yargı Konseyi, evlilik sözleşmesi ile 20 bin Libya dinarı olarak tahmin edilen devlet hibesinin alınmaya devam etmesi halinde acele evliliğin olumsuz etkileri ve mahkemelerde boşanma taleplerinin birikmesi konusunda uyardı ve şu açıklamada bulundu: “Ulusal Birlik Hükümeti evliliği teşvik etmek için hazırlanan taslak maddenin uygulanması için bütçe ayırmalı.”

Konsey dün yaptığı açıklamada, gençlerin evlilik sözleşmesi için eşi görülmemiş bir talebi olduğunu ve bu talebin arkasında evlilik hibesi almak düşüncesinin olabileceğinden endişe duyulduğunu ifade etti. Konsey bu durumun mahkemelerin boşanma davalarıyla dolup taşmasına neden olabileceği konusunda uyardı.

Dibeybe, evlenmek üzere olan her genç erkek ve kadın için 40 bin dinar olmak üzere bir milyar dinarın “evlilik yardımı” olarak tahsis edildiğini açıklamıştı.

Öte yandan devrik Libya lideri Muammer Kaddafi'nin ikinci oğlu Seyfülislam'ın Sirte'deki Kardabiya üssüne ani gelişiyle ilgili çıkan haberler kaynaklar tarafından yalanlandı. Libya resmi haber ajansı WAL’in güvenlik ve toplum kaynaklarından aktardığına göre, Kaddafi'nin oğlunun şehre geldiğine dair söylentiler gerçeği yansıtmıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya