Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’dan Afrika’daki su kaynaklarını güvence altına alma çağrısı

Mısır’dan Afrika’daki su kaynaklarını güvence altına alma çağrısı

Mısır ve Etiyopya arasında ‘Nahda Barajı’ ihtilafı devam ediyor
Pazar, 19 Eylül, 2021 - 13:45
Mısır Çevre Bakanı Yasmine Fuad, Afrika kıtasındaki su kaynaklarının güvenliğinin sağlanması çağrısında bulundu (AFP)

Mısır, Afrika kıtasında ‘su kaynaklarının güvenliğinin sağlanması’ çağrısında bulundu. Mısır Çevre Bakanı Yasmine Fuad, iklim değişikliği sonucunda Afrika’daki su kaynakları üzerinde beklenen ciddi etkilerin ‘kaçınılmaz’ bir gündem haline geldiğini vurguladı.

Mısır Çevre Bakanı Yasmine Fuad, 18 Eylül’de “Halk İçin Sağlıklı Çevrenin Güvence Altına Alınması ve Afrika’da Çevresel Sürdürülebilirliğin Vurgulanması” başlığı altındaki Afrika Çevre Bakanları Konferansı (AMCEN) faaliyetlerine katılımı sırasında konuştu. Bakan, video konferans aracılığıyla katıldığı konferansta ‘emisyonları azaltmak için Afrika ülkelerinin karşılaştığı zorluklar ve Afrika kıtasının maruz kaldığı riskler hakkında farkındalık ve bilgi’ ihtiyacına dikkatleri çekti.

Kahire’nin kıtanın su kaynaklarını koruma ve güvence altına alma çağrısı, Etiyopya’nın Nil Nehri üzerine inşa ettiği Nahda (Hedasi / Rönesans) Barajı konusunda bu ülkeyle uzun süredir devam eden anlaşmazlıklar ortasında yapıldı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) baraj konulu ‘bağlayıcı bir anlaşma’ ile sonuçlanacak müzakerelerin başlatılması çağrısında bulunduğu bir açıklamanın ardından, bir yanda Kahire ve Hartum ile diğer yanda da Addis Ababa arasında son günlerde bir anlaşmazlık yaşandı.

Mısır Çevre Bakanı, Afrika ülkelerinin iklim değişikliğine karşı koruyucu önlemlerinin uygulanması hususunda hırslı olması gerektiğini vurguladı. Yasmine Fuad, Mısır’ın 2022’de düzenlenecek olan iklim değişikliği konusunda BM tarafından organize edilen bir konferansa (COP27) ev sahipliği yapmasına verdikleri destekten dolayı Afrika Müzakereciler Grubu ve Afrika Birliği’ne takdirlerini dile getirdi. Konferansın bir Afrika konferansı olacağına dikkati çeken ve bu konuda Afrika sesini bir araya getirme umudunu dile getiren Fuad, kardeş Afrika ülkelerinin ve Afrika kurumlarının ‘Afrika iklim değişikliği sorunlarını’ önceliklerinin başına yerleştirerek destek verecekleri yönündeki umutlarını kaydetti.

Fuad ayrıca, “Yeşil Gündem’in uygulanmasına yönelik mekanizmaları desteklemek için Afrika ülkeleri arasında toplu eylem, dayanışma ve koordinasyon ihtiyacının” altını çizdi. Çevre Bakanı, “Mısır, yeşil bir toparlanma stratejisi için bir çerçeve hazırlamak üzere birçok adım attı. Mısır hükümetinin yenilenebilir enerji projelerini, sürdürülebilir ulaşımı ve atık yönetimini desteklemek üzere bir adım olarak, Afrika ülkeleri ve Ortadoğu’da türünün ilk örneği olan yeşil hisse senetlerinin çıkarılması da dahil olmak üzere bu konuda güçlü önlemler alındı” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya