Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Umman Dışişleri Bakanı BM ve ABD’nin Yemen Temsilcileri ile görüştü

Umman Dışişleri Bakanı BM ve ABD’nin Yemen Temsilcileri ile görüştü

Salı, 21 Eylül, 2021 - 07:30
Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamad bin Hammud el-Busaidi ve BM Yemen elçisi Hans Grundberg (Umman Dışişleri Bakanlığı)

Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamad bin Hammud el-Busaidi, dün akşam Birleşmiş Milletler’in (BM) yeni Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile başkent Maskat’ta bir araya geldi.

Umman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Grundberg ile yapılan görüşmelerin Yemen’de kapsamlı ve kalıcı bir ateşkese ulaşmak için gösterilen çabalara odaklandığı belirtildi.

Açıklamaya göre, Busaidi ve Grundberg, insani yardım akışını kolaylaştırmayı ve Yemen halkının barış, istikrar, ulusal birlik ve yeniden yapılanma isteklerini karşılayan siyasi bir çözüm oluşturmayı da tartıştı.

Öte yandan, Umman Dışişleri Bakanı dün ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Timothy Lenderking ile de görüştü.

Busaidi ve Lenderking, Yemen’deki son gelişmeleri ve savaşı sona erdirmek için gösterilen çabaları ele aldı.

Umman, Yemen’de savaşan taraflar arasındaki uçurumu kapatma umuduyla arabulucu rolü oynuyor.

Busaidi, Haziran ayında Şarku’l Avsat’a yaptığı bir açıklamada, ülkesinin Yemen krizi konusunda Suudi Arabistan ile koordinasyon içinde olduğunu söylemişti.

Ummanlı Bakan, ayrıca ülkesinin, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki ateşkes girişimine, Riyad Anlaşması’na ve BM Yemen Özel Temsilcisi ile ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi’nin çabalarına desteğini teyit etmişti.

Umman’dan bir heyet, Haziran ayında Yemen’in Sana şehrine bir ziyaret gerçekleştirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya