Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uluslararası arena, Libya seçimlerinin zamanında yapılmasını istiyor

Uluslararası arena, Libya seçimlerinin zamanında yapılmasını istiyor

Salı, 21 Eylül, 2021 - 10:45
Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih. (Reuters)

Libya’da aralık ayında düzenlenmesi planlanan seçimler uluslararası arenanın başlıca gündem maddeleri arasındaki yerini koruyor. İtalya Dışişleri Bakanı'nın Temsilcisi Nicola Orlando pazar akşamı TM Başkanı Akile Salih ile bir araya geldi. Görüşmeye Libya'daki İtalyan Konsolosu da katıldı. Orlondo görüşmede, Libya’da seçimlerin planlandığı gibi 24 Aralık tarihinde yapılması gerektiğini ve İtalya'nın oylamanın zamanında gerçekleşmesini desteklediğini söyledi.

Salih de toplantıda anayasa bildirgesine göre yasa ve mevzuat çıkarmakla görevli tek yasama organı olduğunun altını çizdiği TM’nin, cumhurbaşkanının Libya halkı tarafından doğrudan seçilmesi için yasa çıkararak önemli bir adım attığını vurguladı.

Buna karşın Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK) Başkanı Halid el-Mişri konuya dair yaptığı açıklamada “TM’nin tek taraflı olarak yasa çıkarmakta ısrar etmesi, seçimlerin zamanında yapılmasına açık bir engeldir" ifadesini kullandı. Trablus'ta düzenlediği basın toplantısında, birkaç Arap ülkesiyle gerçekleştirdiği temaslara dikkat çeken Mişri ayrıca ABD, İngiltere ve İtalya ile TM ve DYK arasında uzlaşmaya varmak amacıyla görüşmeler yapıldığını bildirdi.

ABD'nin Trablus Büyükelçiliği ise Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu'nu ‘başarılı seçimler için tüm teknik düzenlemeleri zamanında yapmaya’ devam ettiği için tebrik etti. Büyükelçilikten dün yapılan kısa açıklamada, bunun ‘Libya ve Libyalıların seçimlere teknik olarak hazır olduğunun ek bir göstergesi’ olduğu vurgulandı.

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Güvenlik Danışmanı Johannes Jacobs, Libya İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaklaşan seçimler için uygun bir ortam yaratmak ve olumlu sonuçlar elde etmek için bakanlığa bağlı güvenlik servisleriyle koordinasyon hakkında görüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya