Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump: Salgın patlak vermeden önce Wuhan’daki laboratuvarın önünde bir sürü ceset torbası olduğunu duydum

Trump: Salgın patlak vermeden önce Wuhan’daki laboratuvarın önünde bir sürü ceset torbası olduğunu duydum

Salı, 21 Eylül, 2021 - 14:30
ABD eski Başkanı Donald Trump (AP)

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, Çin’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını duyurmasından haftalar önce, Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki bir laboratuvarın önünde bir sürü ceset torbası olduğunu duyduğunu açıkladı.

Trump Sky News’e verdiği röportajda, gizli istihbarat bilgilerinin, şimdiye kadar 4,7 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan virüsün olası kaynağı olarak Wuhan Viroloji Enstitüsü’nü nasıl gösterdiğini ayrıntılı olarak anlattı.

Eski Başkan röportajına şu ifadelerle devam etti;

“İstihbaratın bir kısmı gizli olarak sınıflandırıldı ve bunun hakkında konuşamam, ancak yüzde 95 gibi büyük bir olasılıkla Wuhan’daki laboratuvardan çıktı. Kötü düşünceleri mi vardı, yoksa büyük bir beceriksizlik mi bilmiyorum, ama öyle ya da böyle Wuhan’dan çıktı. Laboratuvarın dışında bir sürü ceset torbası olduğuna dair hikayeler duymaya başladım. Bunu uzun zaman önce duydum. Gerçekten de ceset torbaları varsa, bu sözlerimi doğrular değil mi?”

ABD’nin koronavirüsün kökenine ilişkin geçtiğimiz ay açıklanan istihbarat raporunda, koronavirüsün bir laboratuvardan sızdığı ya da doğada geliştiği yönünde iki farklı görüş bulundu ve virüsün kaynağının kesin olarak belirlenemediği vurgulandı.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu ise, “Bu sözde rapor, tamamen siyasi bir rapordur ve hayal ürünüdür. Raporun bilimsel dayanağı da güvenilirliği de yoktur” ifadeleriyle raporun içeriğine tepki gösterdi.


Editörün Seçimi

Multimedya