Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İspanya: Güney sahilinde biri çocuk sekiz göçmenin cesedi bulundu

İspanya: Güney sahilinde biri çocuk sekiz göçmenin cesedi bulundu

Çarşamba, 22 Eylül, 2021 - 09:00
İspanya’ya ulaşmaya çalışan Faslı bir çocuk (EPA Arşiv)

İspanya yerel makamları dün (Salı), İspanya’nın güneyindeki bir sahilde üç kadın ve bir çocuğun da aralarında bulunduğu sekiz göçmen cesedinin bulunduğunu belirtti.

AFP’nin haberine göre İspanya’daki Almeria şehri yetkilileri, “Pazar ve Salı günleri arası, bir veya daha fazla tekneden sahile ulaşan sekiz ceset bulduk” dedi. Yapılan açıklamada Sivil Savunma Polisi’nin konu ile ilgili soruşturma başlattığı belirtildi.

Yapılan açıklamalara göre teknenin Fas veya Cezayir’den Avrupa’ya ulaşmak için yola çıktığı belirtildi. İspanya İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz 14 Eylül’de yaptığı açıklamada, sadece bu yıl 10 bin 701 göçmenin ülkenin güney kıyılarına veya Balear Takımadaları’na ulaşmayı başardığı belirtildi. Göçmen sayısı geçtiğimiz yıla nazaran bin 680 arttı.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) 2021 yılının Ocak ayından bu yana denizde en az 238 kişinin hayatını kaybettiğini, 11 bin 60 göçmenin ise Batı Afrika’dan İspanya’daki Kanarya Adaları’na ulaşmayı başardığını açıkladı. Yapılan açıklamalarda geçtiğimiz yıl Kanarya Adaları’na ulaşan göçmen sayısının 5 bin 90 olduğu belirtildi.

İspanyol sivil toplum kuruluşu Caminando Fronteras, bu yıl göç yolunda 2 binden fazla insanın öldüğünü veya kaybolduğunu açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya