Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, İngiltere ile serbest ticaret anlaşması hakkında temkinli konuştu

Biden, İngiltere ile serbest ticaret anlaşması hakkında temkinli konuştu

Çarşamba, 22 Eylül, 2021 - 11:45
ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson Beyaz Saray’da (AP)

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da dün İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi.

Biden, İngiltere ile serbest ticaret anlaşması yapma konusunda temkinli konuşarak, iki ülke arasında bu konuda görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biden, ticaret anlaşması olasılığıyla ilgili bir soruya, konu üzerinde çalışmaları gerektiğini söyleyerek yanıt verdi.


İrlanda kökenli Biden, Johnson ile yaptığı görüşmede konuğuna sert bir uyarıda bulunarak, Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda arasında kontrollerin yapılacağı fiziki bir kara sınırı oluşturulmasına neden olacak herhangi bir değişiklik görmek istemediğini dile getirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, İrlanda Adası’ndaki savaşa son veren Hayırlı Cuma Anlaşması’nın zarar görmesi halinde, ABD ve İngiltere arasında bir ticaret anlaşmasına varılmasının düşük ihtimal olacağına dikkat çekmişti.

Johnson ise görüşmede, Londra ve Washington arasındaki ilişkide son zamanlarda kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığını söyleyerek, ülkesi ile ABD ve Avustralya arasında imzalanarak Fransa’yı kızdıran son stratejik anlaşmaya da övgüde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya