Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said yasama yetkisini üstlendi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said yasama yetkisini üstlendi

Nahda Hareket lideri ve Meclis Başkanı Raşid Gannuşi, Said’in kararlarını ‘anayasanın feshi olarak nitelendirdi
Perşembe, 23 Eylül, 2021 - 09:15
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said (AP)

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in yasama yetkisini üstlendiğine ilişkin karar Resmi Gazetede yayımlandı.

Başbakanı görevden alan, Tunus Parlamentosu’nu dondurup tüm milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldıran Said, bu adımla birlikte cumhurbaşkanlığı emri ile oluşturulan bir komite yardımıyla siyasi reformlar gerçekleştirmek için taslak değişiklikleri yapacak.

Tunus cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ‘Anayasanın önsözü, birinci ve ikinci bölümleri ve anayasal hükümlerin gerektirdiği tüm düzenlemeler üzerinde çalışmaya devam edilmesinin yanı sıra, yasama ve yürütme yetkilerinin gerektiği şekilde kullanılacağının’ altı çizildi. Açıklamada ayrıca, kanunların anayasaya uygunluğunu denetleme yetkisinin geçici olarak kaldırılmasına karar verildiği ifade edildi.  

Alınan yeni tedbirler, Said’in parlamentoyu askıya alması, Başbakan Hişam el-Meşişi’nin görevine son vermesi ve yürütme yetkisini üstlenmesinden iki ay sonra yani dün (Çarşamba) Resmi Gazetede yayınlandı.

Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi, Reuters’e verdiği demeçte Cumhurbaşkanı Kays Said’in yaptığı açıklamaların anayasanın feshi olduğunu ve partisinin bu açıklamaları kabul etmediği belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya