Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Koalisyonu: Yemen’de sivilleri hedef almıyoruz 14 aydır kaza da yaşanmıyor

Arap Koalisyonu: Yemen’de sivilleri hedef almıyoruz 14 aydır kaza da yaşanmıyor

Arap Koalisyonu, BM’nin ‘iddia edilen’ bir saldırı konusundaki açıklamasının Husilerin sivilleri idam edişiyle ilişkilendirilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi
Perşembe, 23 Eylül, 2021 - 12:30
Geçen Cumartesi günü başka bir gruptan bir kişinin infazı sırasında Husi milisleri (AP)

Yemen'de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyon Komutanlığı, Koalisyon’un Şebva bölgesinde düzenlediği hava saldırısı sonucu 6 sivilin ölmesi konusunda Birleşmiş Milletler'den (BM) herhangi bir bilgi almadığını veya koordinasyon sağlamadığını doğruladı. BM’nin Husi milislerinin 1’i çocuk 9 Yemenli sivili infaz etme suçuna ilişkin açıklamasının bu iddiayla bağlantılı olmasından duyduğu üzüntüyü de dile getirdi.

Son 14 ay içerisinde sivillerin kaza ile vurulmasına dair herhangi bir olay yaşanmadığını vurgulayan Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Koalisyon’un askeri operasyonlarda uluslararası hukuka ve kurallara uyduğunu, çatışma kurallarında uluslararası uygulamaları en iyi şekilde gözettiğini vurguladı. Aynı zamanda Koalisyon Ortak Kuvvetler Komutanlığı'nın BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric’in Husi milislerinin 1’i çocuk 9 Yemenli sivilin infazına ilişkin açıklamasını takip ettiğine, açıklamada Koalisyon’un düzenlediği hava saldırısı sonucu Yemen'in Şabva’da 6 sivilin hayatını kaybettiği iddiasının da yer aldığına işaret etti.

“Koalisyon, koordinasyon veya veri alışverişi mekanizmasında alışılageldiği üzere, Yemen'deki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nden bu iddia hakkında herhangi bir koordinasyon veya bilgi almadığını teyit eder” ifadelerinde bulunan Maliki, iddiaları ciddiye alan Koalisyon’un bunları doğrulama yönünde gerekli adımları atacağını, neticeleri olay değerlendirme ortak ekibine bildireceğini ifade etti. Turki şu ifadelere başvurdu:

“Son 14 ay içerisinde herhangi bir kaza vakası iddiasının olmaması, Koalisyon’un uluslararası hukuka ve kurallarına saygı duyup uyguladığını, sivilleri ikincil hasarlardan koruma yönünde gerekli tüm önlemleri aldığını teyit eder. Nitekim Koalisyon liderliği, Husi milislerinin yüzlerce balistik füze ve bombalı insansız hava araçlarıyla Suudi şehirlerinde sivil yerleşim birimlerini ve sivilleri hedef alması karşısında azami düzeyde otokontrol sağlıyor. Milislerin Koalisyon’u hedef almamak için sivilleri canlı kalkan olarak kullanması ardından Husilerin de yaşadığı sivil bölgeler ve terörist liderler hedef alınmadı.”

Turki, BM’nin açıklamasında Husilerin gerçekleştirdiği infazlar ile söz konusu saldırı iddiasının ilişkilendirilmesinden duyduğu derin üzüntüyü de dile getirdi. 


Editörün Seçimi

Multimedya