Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak ordusu DEAŞ’a karşı operasyonlar düzenliyor

Irak ordusu DEAŞ’a karşı operasyonlar düzenliyor

Cuma, 24 Eylül, 2021 - 09:00
Kerbela’da bir Irak Güvenlik Güçleri üyesi (AFP)

Irak Federal İstihbarat ve Soruşturma Teşkilatı Medya Birimi, dün istihbarat teşkilatının Müşterek Harekat Komutanlığı ile koordineli olarak Hamrin sıradağlarında DEAŞ'a yönelik bir operasyon düzenlediğini duyurdu.

Medya Birimi tarafından dün yapılan açıklamada, söz konusu operasyonların Federal İstihbarat ve Soruşturma Teşkilatı'nın İçişleri Bakanlığı bünyesinde yürüttüğü proaktif operasyonları tamamlama ve güvenlik güçlerinin şehitlerinin intikamını alma amacıyla gerçekleştirildiği ifade edildi. Müşterek Harekat Komutanlığı'nın ardından ve Hava Kuvvetleri ile koordineli olarak İstihbarat Teşkilatı Taktik Kuvvetleri tarafından güvenlik operasyonu gerçekleştirildi. Hamrin sıradağlarındaki en önemli ana mağaraların hedef alındığı bir hava saldırısı gerçekleştirildi.

Açıklamada, “Bu sığınak, Kerkük bölgesinde terör operasyonları başlatmak için bir merkezdir. Görev, terör çetelerinin sızması konusunda istihbarat teşkilatı tarafından doğru istihbarat dayalı olarak yürütüldü. Sığınakta kalan teröristlerle çatışma yaşandı ve biri öldürüldü. Bir terörist ise etrafı sarılmasının ardından intihar etti. Öldürülenlerin sayısı yediye ulaştı. Bu bölgede kalan terörist sığınaklarının aranması için arama ve denetleme çalışmaları devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Askeri İstihbarat Teşkilatı tarafından yapılan bir başka açıklamada, “Operasyon, Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Komitesi'ne başkanlık etmekle görevli İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Ahmed Ebu Ragif'in gözetiminde gerçekleştirildi. Bu operasyon, güvenlik güçlerinin, bu ayın başlarında 12 federal polisin yaralanması ve ölümüne yol açan ani saldırısından sonra DEAŞ’a karşı yürüttüğü bir dizi operasyonun devamı niteliğinde.

Irak Kuvvetleri, Başbakan ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Mustafa el-Kazimi’nin talimatlarıyla ‘Şehitlerin İntikamı’ Harekatı adı verilen dağlar arasındaki engebeli bölgelerde örgüt yuvaları ve hücrelerine yönelik bir dizi operasyon gerçekleştirildi. Irak Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmeye başlayan bu operasyonlar DEAŞ’ın eylemlerinde azalmaya yol açtı. Irak ordusu tarafından düzenlene n operasyonlara Uluslararası Koalisyon uçakları da dahil oldu. Irak'ın Musul, Selahaddin, Anbar, Kerkük ve Diyala'nın bazı bölgelerini işgalinden bu yana üç yıl süren şiddetli çatışmalardan sonra 2017 yılının sonlarında DEAŞ’a karşı askeri zafer ilan etmesine rağmen, Örgüt, kalıntılarını yeniden toparlayarak, başta başkentin kuzeyindeki Tarmiyah bölgesi olmak üzere Bağdat'ın eteklerine kadar ulaşacak kadar birçok bölge ve valilikte askeri operasyonlar başlatmayı başardı.

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon, DEAŞ ile mücadelede istihbarat bilgisi, havacılık, destek ya da ekipman kullanımı düzeyinde önemli bir rol oynuyor. Irak'taki yabancıların, özellikle de Amerikan varlığının, Irak'taki iç siyasi pozisyonlarının çelişkisi ışığında, ABD, Kaızmi'nin geçen Temmuz ayında Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joe Biden ile imzaladığı stratejik anlaşmaya dayanarak muharip güçlerini geri çekmeye başladı.

Uluslararası koalisyon, özellikle  Irak ve Suriye arasındaki sınırın açık kalması ve iki ülke arasındaki teröristlerin giriş ve çıkışlarının kontrolünün sıkılaştırılamaması nedeniyle DEAŞ devam eden tehdidinden söz eden Batılı raporların ışığında, Irak'tan çekilen ABD güçlerine alternatif olarak Irak'taki güçlerinin sayısını artıracağını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya