Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta seçim döneminde reklam gelirleri önceki dönemlere göre düştü

Irak’ta seçim döneminde reklam gelirleri önceki dönemlere göre düştü

Cuma, 24 Eylül, 2021 - 11:00
Irak’ın başkenti Bağdat'taki Mansur mahallesinde seçim afişleri (EPA)

Irak'ta genel ve yerel seçimler sezonu, reklam şirketleri için en iyi mevsimlerden biri. Çünkü tanıtım kampanyaları bağlamında afiş ve broşür basma ve bunları sokaklara ve halka açık yerlere asma hizmetlerine yönelik adayların yüksek talebi nedeniyle reklam şirketlerinin işleri ve kârları genellikle bu dönemde artış gösterir.

Ancak bu sektörde çalışanlar, önümüzdeki ay yapılması planlanan seçimlerin tarihinin yaklaşmasına rağmen işlerin iyi gitmemesinden şikayet ediyorlar ve 2005'te başlayan önceki dört seçim dönemine kıyasla işlerinde net bir düşüş gözlemlediklerini ifade ediyorlar.

Bağdat'ta küçük bir yayıncılık ve reklamcılık şirketinde çalışan Haydar en-Nasiri, “Mevcut seçimler için çalışmalar çok mütevazı seyrediyor ve önceki sezonlarla kıyaslanamaz. Eskiden iyi karlar elde ederdik ama bugün geçimimizi zar zor karşılıyoruz.” diye konuştu.

Nasıri, karlardaki düşüşü, etkili siyasi partiler ve blokların, reklam afişleri yapmak için kendi matbaalarını ve ekipmanlarını satın almaları da dahil olmak üzere, reklamcılık alanındaki çeşitli dönüşümlerin dayattığı bir grup faktöre bağlıyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan Nasıri, “Bu alanda zanaatkar olmayan işçi sayısındaki artışın yanı sıra özel matbaa sayısındaki artış da düşüşe katkıda bulunan bir diğer faktördür. Daha önce Bağdat'ta belirli merkezler reklamcılık alanında çalışıyordu. Günümüzde ise bilinen merkezlerden uzak birçok il ve bölgede başka merkezler yaygınlık kazandı. Önceki seçim dönemlerinde, reklam fiyatı metrekare başına 15 bin dinardı, ancak bugün bu rakam 6 bin dinara ulaşmıyor. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan yüksek yaşam maliyetlerine rağmen metrekare başına reklam fiyatı yarıdan fazla düştü” dedi.

Şirketlerin, adayın veya partisinin kimliğini dikkate almadığını ifade eden Nasıri, “Biz profesyoneliz, hizmetimizi herkese sunarız ve karşılığını alırız” şeklinde konuştu.

Mevcut seçim kampanyalarında kâr ve ticaretteki düşüş konusunda Nasıri ile aynı fikirde olduğunu ifade eden reklamcılık çalışanı Fahd Ahmed, Şarku'l Avsat'a şunları söyledi: “İşimiz seçim dönemleriyle sınırlı değil, ancak adayların poster ve fotoğraflara yönelik azalan talep hacmi göz önüne alındığında en iyisi olması gerekiyor. Tanıtım ve reklam bürolarının sayısının fazla olması ve aralarındaki yoğun rekabet, seçim sezonu nedeniyle matbaa ve diğer işlere yönelik hammadde fiyatlarındaki artışın yanı sıra mesleğin kazançlarını da olumsuz etkiledi. Bu da kârların değerinde bir düşüşe neden oldu.”

Ahmed, resim ve afiş yerleştirme aşamasında karşılaştıkları sorunlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Bazen adaylar arasındaki rekabet veya temel onayların verilmemesi nedeniyle bazı yerlerde resim veya afiş asmamıza izin verilmiyor. Bazı nüfuzlu adayların resim ve afişlerini asmamız için ise görevimizi kolaylaştırmak adına belediyelere veya güvenlik noktalarına özel mesajlar gönderiliyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya