Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron’dan Lübnan Başbakanı’na ‘desteğe devam etme’ sözü

Macron’dan Lübnan Başbakanı’na ‘desteğe devam etme’ sözü

Cuma, 24 Eylül, 2021 - 17:30
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Lübnan Başbakanı Necib Mikati’yi Elysee Sarayı’nın önünde uğurladı (Reuters)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün Lübnan’ın yeni Başbakanı Necib Mikati’yi başkent Paris’te kabul etti.

Ülkesinin Lübnan’ı desteklemeye devam edeceğini söyleyen Macron, yeni Lübnan hükümetinin acil reform önlemleri alması gerektiğini de vurguladı.

Macron, Mikati ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Lübnan Fransa’ya güvenebilir” diyerek, ülkesinin Lübnan ve halkına destek vermeye devam edeceğini dile getirdi.

Fransa’nın Lübnan ordusuna destek verdiğini ve vermeyi sürdüreceğini belirten Macron, açıklamasına şu ifadelerle devam etti;

“Lübnan hükümetinin kurulmasının önündeki engelleri herkes biliyor. Başbakan, Lübnan finans ve bankacılık sisteminin büyük reformlara ihtiyacı olduğunu bilerek, gerekli reformları gerçekleştirme taahhüdünde bulundu. Altyapı ve enerji konusunda da yardımcı olacağız. Lübnan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile gerekli müzakereleri başlatmalı ve yolsuzlukla mücadele ve yönetimi güçlendirmede daha ilerlemeli.”

Lübnan Başbakanı Mikati ise, “Uluslararası toplumun güvenini yeniden tesis etmek için gerekli reformları gerçekleştireceğiz. Görüşmemiz sırasında, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Meclisin desteği ve hükümetimle işbirliği içinde güveni yeniden tesis etmek amacıyla gerekli ve temel reformları bir an önce hayata geçirme kararlılığımı Cumhurbaşkanı Macron’a teyit ettim” diye konuştu.

Mikati, Macron’a hitaben konuşmasında ise, “Desteğiniz özellikle önemli, çünkü Fransa, Arap kardeşlerimiz ve dünyadaki dostlarımızdan oluşan uluslararası toplumun kalbidir. Bu bağlamda, benim ve Lübnan halkının minnettarlığını size ifade etmek istiyorum” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya